Zpráva ze 17. prosince 1969 popisuje případ Jana Tschaparka z Vídně, který „je údajně jedním ze zavlečených lidických dětí“. Pátrání ale skončilo nezdarem.
Lidické dítě ve Vídni se nepotvrdilo
Údaje předávala StB Marie Bláhová, která cestovala do Rakouska a mluvila zde se svou příbuznou Marií Kornherrovou o údajném lidickém dítěti. Měla od ní získat písemné důkazy, ale nakonec k tomu nedošlo. Manžel příbuzné to zakázal.
„Doporučoval, abychom se obrátili na Mezinárodní červený kříž s tím, že je ochoten poznatky potvrdit této organizaci. Z tohoto jednání je zřejmé, že se od dřívějších údajů manželé Kornherrovi distancují," cituje Aktuálně.cz hlášení Správy vyšetřování StB.
Pátrání přivedlo StB do západního Berlína
Jiná zpráva pochází z let 1967 až 1968, pojednává o Mizzi Herzfeldové ze západního Berlína. Ta se prý provdala za německého důstojníka z Hamburku.
„Jmenovaná má adoptivní dceru, které je asi 25 až 26 let a byla jí dána za války do výchovy německými úřady. Jde údajně o zavlečené dítě z Lidic. Poznatek byl získán od jisté Krügerové z NDR, která jezdí do západního Berlína," cituje Aktuálně.cz hlášení, které dále obsahuje výčet úkolů, jak pokračovat v pátrání.
StB získávala informace od osoby s krycím označením Jaroslava. V archivech byl popis jejího setkání s příslušníkem tajné policie: "Jaroslava přijela vlakem. Schůzka se konala dne 22. 6. 1967 v době od 11.00 do 12.30 hodin v KB Lípa a proběhla bez závad.“
Jaroslava předla zprávu o občance západního Berlína, jejíž dcera měla údajně pocházet z Lidic. Další spolupráce s Jaroslavou ovšem neprobíhala dobře. StB jí zakázala návrat do ČSSR.
Případ tedy rovněž skončil nezdarem. Podle Památníku Lidice se poslední děti vrátily pár let po válce. Ostatní stopy byly falešné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe