"Neprobíhají žádná jednání o budování nějakých stabilních základen. Ani to podle mě není v této chvíli v plánu, protože něco takového jsem nikde nezaregistroval," řekl Zaorálek. Dodal ale, že česká armáda rozšíří svou účast na společných operacích a cvičeních.
O společných operacích se začalo intenzivně diskutovat kvůli možnému rozšíření mise Atlantic Resolve, kterou loni spustili Američané v reakci na volání některých evropských spojenců z NATO, kteří se cítí být ohroženi ruským přístupem k ukrajinské krizi. Součástí amerického projektu jsou společné manévry a společný výcvik vojsk. Podle informací portálu DefenceNews by se projekt mohl rozšířit o Českou republiku, Maďarsko a Gruzii.
Podporu společným cvičením se spojenci z NATO už vyjádřili třeba premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Zahraničněpolitické postoje kandidátů sjezdu ČSSD mohou ovlivnit i volbu vedení strany
Zaorálek je přesvědčen, že právě zahraniční a bezpečnostní politika bude jedním z velkých témat i na nadcházejícím sjezdu ČSSD. Míní, že zahraničněpolitické postoje kandidátů mohou ovlivnit i volbu do vedení strany. Sociální demokraté budou nové vedení volit v pátek 13. března.
Sjezdu sociální demokracie se vedle stovek delegátů zúčastní také řada zahraničních hostů, například slovenský premiér Robert Fico. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení strany. "V předvečer sjezdu budeme mít takové zahraniční setkání, ve kterém budeme jednat i s našimi partnery," poznamenal dnes také Zaorálek.
Ministr zahraničí je ve straně některými členy opakovaně kritizován za své údajně příliš proukrajinské postoje. O situaci na Ukrajině nedávno jednal i ústřední výkonný výbor ČSSD, který v únoru odmítl podpořit dodávku zbraní na Ukrajinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk