„My, níže podepsaní občané České republiky, nechceme pasivně přihlížet tomu, jak naše státní instituce a političtí představitelé ztrácejí v této – pro náš stát přelomové – chvíli čas a nečiní to, co je podle Ústavy ČR jejich hlavní povinností. Tou je – na prvním místě – hájit zájmy a bezpečnost občanů České republiky. Masová migrace představuje zásadní ohrožení stability Evropy i jednotlivých členských zemí Evropské unie. Jsme konfrontováni se zásadní hrozbou pro budoucnost naší země,“ začíná petice.
„Česká vláda se k dnešnímu nebezpečnému vývoji u nás i v celé Evropě staví váhavě a alibisticky...Nesouhlasíme s tím, že oprávněné obavy velké části naší i evropské veřejnosti z ničivého přílivu migrantů jsou z oficiálních míst a z velké části médií bagatelizovány, umlčovány a skandalizovány,“ píše se též v textu.
„Ze všech těchto důvodů vyzýváme českou vládu, aby zabezpečila vnitřní bezpečnost a vnější nedotknutelnost hranic našeho státu všemi prostředky, které má k dispozici (včetně využití Policie a Armády ČR)...na úrovni Evropské unie nepřijala žádné kvóty či podobná opatření, jimiž mají být migranti „přidělováni“ jednotlivým zemím EU (i proti jejich vůli), a aby se zasadila o to, že země, které tvoří „vstupní prostor“ pro imigrantskou vlnu, budou plnit své povinnosti, tedy vracet migranty do jejich zemí; trvala na dodržování platných smluv v oblasti azylové politiky, odmítla nátlak na jejich změny usnadňující a stimulující imigraci a další dnes diskutované mezinárodní závazky či právní normy podřídila schválení občany České republiky v referendu, nebo případně požádala o takový mandát v předčasných volbách,“ vyzývá petice.
Z Bělobrádka se stal na chvíli V. Klaus...
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. Politici koalice vládu hájí a podle nich dělá vše potřebné. Klausova petice je podle nich snahou o zviditelnění exprezidenta, který se veze na vlně odporu k imigraci. Někteří lidovci si z Klause udělali legraci, že vlastně svou občanskou iniciativou podporuje koncept Václava Havla – občanskou společnost. Někteří politici se ale s Klausovou peticí plně ztotožnili a podepsali ji.
Předseda hnutí ANO, první vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš na dotaz nereagoval.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ve své SMS parodoval Václava Klause. „ Přátelé, já jsem zásadně, zásadně proti těmto nikým nevoleným NGOistům. Pokud chtějí prosazovat své cíle, ať jdou do politiky a obhájí své názory před občany ve volbách. Ale takové nějaké ‚výzvy a petice‘, kterými malá skupinka chce vnutit svůj názor čili vnutit svůj názor demokraticky zvolenému parlamentu, to opravdu, ale opravdu ne,“ poslal Bělobrádek a podepsal se jako „V. Klaus“.
„Pan ministr se už k tématu petice v médiích vyjadřoval v sobotu. Toto vyjádření je stále platné,“ uvedl jménem ministra vnitra Milana Chovance Jiří Korbel z tiskového odboru Ministerstva vnitra. „Pan Klaus není ani první, ani poslední politik, který se snaží populisticky k tomuto tématu přivázat, a bohužel asi budeme svědky i u jiných lidí než u něj, že budou v tomto trendu pokračovat,“ řekl Chovanec novinářům během jednání ústředního výkonného výboru ČSSD. „Tato vláda dělá maximum pro to, aby Česká republika nedopadla jako okolní státy a uprchlíci byli vidět na veřejných prostranstvích, byli vidět na nádražích v zuboženém stavu,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík