Ježek se domnívá, že Řecko bude prozatím mít z čeho financovat svůj chod a během této doby si bude moci v reálných podmínkách ujasnit, co dál. Jeho předvolební pohled se tak trochu míjel s realitou. Určitý prostor k vyjednávání tu ale vidí, pokud budou probíhat reformní kroky.
Dojde na „peníze za nic“?
Mach to ale viděl jinak. Řecko odmítá plnit úsporný program. Takže pro EU by bylo jediným čestným řešením neposílat peníze do Řecka a pro Řecko by bylo jediným čestným řešením odejít s eurozóny. Problém je, že dnešní smlouvy nepočítají s odchodem z eurozóny,“ podotkl Mach s tím, že v řeckých silách zkrátka splacení dluhů není. A pokud by Řecku ostatní státy ustoupily a daly mu peníze za nic, tak si toho všimnou i jiné státy jako Španělsko. Eurozóna by se tak chaoticky rozpadala. Dosavadní cena za její udržení byla podle europoslance obrovská. "Politik může uznat chybu a já bych si přál, aby to udělala Angela Merkelová i jiní, a řekli, pojďme to udělat flexibilnější a umožněme některým státům odejít," dodal Mach.
Pokračuje hra na čas
Analytik Petr Robejšek má za to, že v případě Řecka pokračuje hra o čas a politici ji nejsou schopni ukončit i kvůli vlastní ješitnosti. „Měli by si uvědomit, že nejsou nic víc než zaměstnanci svých občanů,“ podotkl Robejšek. Státy jižního křídla sice mohou projít reformním procesem, ale bude to běh na velmi dlouhou trať. „Touto cestou se eurozóna může dostat ke konkurenceschopnosti, ale je to běh minimálně na deset let, což je pro politiky věčnost,“ míní Robejšek
Může se prý také stát, že v pátek bude mít Řecko ještě euro, ale pak se probudíme v pondělí po víkendu a Řecko bude mít drachmu. I takhle rychle to podle analytika může probíhat. Zatím nic moc nenasvědčuje tomu, že by to mohlo být jinak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp