Už na začátku roku 2017 dorazilo do Evropy víc uprchlíků, než za rok 2016. Především v Itálii je nyní situace velmi dramatická. Libyjský premiér Fayez al-Sarraj vyrazil do Evropy, aby zde uzavřel případnou dohodu o spolupráci, jakou má EU i s Tureckem. Libyjský předseda vlády žádá až o 800 milionů eur. Díky těmto penězům by mohla vláda v Libyi, která ale ani neovládá celé své území, posílit ostrahu hranic, včetně pobřežní stráže, a vracet běžence zpět do jejich domovských zemí na africkém kontinentu.
Libyjský premiér tvrdí, že čtvrtinu této částky, tedy 200 milionů eur, by měla EU zaplatit okamžitě, jinak hrozí, že proud uprchlíků zesílí. Tyto peníze prý Libye potřebuje na pořízení technického vybavení: na nákup gumových člunů, sanitek, potápěčského vybavení, džípů, vrtulníků a tak podobně. O naprosté nezbytnosti poskytnutí těchto prostředků se snaží libyjský předseda vlády přesvědčit ministry vnitra EU.
Není to přitom tak dlouho, co do Itálie přijelo za pouhých 24 hodin 3370 uprchlíků. Itálie proto žádá urychlenou pomoc partnerských zemí v EU. Prozatím je prý 100 migrantů drženo v Itálii a registrováni podle dublinských pravidel, ale Italové hlásí, že jsou na pokraji sil. „Evropa nám musí pomoct. A rychle,“ sdělil bez vytáček svým kolegům – ministrům vnitra EU – italský šéf resortu Marco Minniti. Francie, Rakousko ani Švýcarsko však nejeví přílišnou ochotu přijímat běžence z Itálie. Na Apeninský poloostrov tak možná dopadnou opravdu velké problémy.
Řecký eurokomisař pro migraci vrací na stůl kvóty
Italský ministr proto varoval, že jeho země začne možná uprchlíky pouštět dál na sever, ať už o ně některá další země stojí, či nikoli. „Víme, že je to složité, ale nebudeme mít jinou možnost,“ varoval Minniti.
Evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos předpokládá, že běženci, kteří získají status uprchlíka, budou přerozdělování na základě kvót do dalších zemí EU. Řecký politik tak myšlenku povinných kvót stále udržuje při životě. Současně však tento řecký eurokomisař žádá Libyi, aby uzavřela své hranice a běžence posílala zpět. Avramopoulos také žádá EU, aby Libyi v její nelehké situaci pomohla, především s ostrahou hranic.
Italská vláda je odhodlána udělat vše pro to, aby kabinet Fayez al-Sarraje dostal situaci v Libyi pod kontrolu, protože jen se stabilní vládou, která ovládá své území, je možné v budoucnu uzavřít dohodu podobnou smlouvě s Tureckem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp