„Navzdory usnesení zastupitelstva městské části Troja pan starosta podal žalobu s tím, že v rámci té žaloby žádá o to, aby nám soud uložil předběžné opatření nezačínat stavět a nic tam nedělat. Teď jsem zrovna dostal zprávu, že soudce rozhodl nepřiznat žalobě odkladný účinek, což znamená, že žaloba je nadále podána, ale nesvazuje nám ruce v tom, abychom tu stavbu dál připravovali a abychom začali s vlastní výstavbou,“ řekl Miroslav Bobek.
Magistrát zamítl odvolání městské části proti stavbě pavilonu a námitky označil za nedůvodné. Proti tomuto rozhodnutí byla podána správní žaloba, jejíž podání neodsouhlasilo zastupitelstvo Troji. To v červnu schválilo šest podmínek, za kterých je ochotno akceptovat stavbu nového pavilonu. Městská část v nich požaduje, aby na svahu Sklářky a v okruhu 100 metrů kolem ní nebylo nic stavěno, aby pavilon goril nepřekročil výšku 210 metrů nad mořem včetně světlíků a byl otevřen až po otevření chodníku mezi Podbabou a Podhořím, a účast Troji ve stavebním řízení.
Důvodem stavby nového pavilonu goril je přenesení expozice mimo záplavovou oblast. Při ničivých povodních 2002 byla gorilí rodina v ohrožení života. Nejvíce postiženými pavilony byl kromě pavilonu velkých savců či šelem také pavilon goril. Z dolní části zahrady bylo evakuováno přes tisíc zvířat včetně goril. Velkou vodu jich tehdy nepřežilo 135. Povodně v roce 2002 napáchaly v pražské zoo škody za 250 milionů korun. Velkým rizikem pro gorily byly i povodně v roce 2013, které však nedosáhly takové síly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk