Před 25 lety přijel do Prahy poprvé dalajlama

01.02.2015 9:38 | Zprávy

Na pozvání tehdejšího československého prezidenta Václava Havla přijel před 25 lety, 2. února 1990, poprvé do Prahy tibetský duchovní vůdce dalajlama. V Praze pobyl pět dní a kromě setkání a společných meditací s Václavem Havlem, kterého dalajlama označoval za blízkého přítele, se setkal například s kardinálem Františkem Tomáškem nebo se zástupci Občanského fóra.

Před 25 lety přijel do Prahy poprvé dalajlama
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho

Návštěva tehdy vzbudila kritiku Číny, od té doby dalajlama navštívil Prahu ještě devětkrát, naposledy se v roce 2013 zúčastnil pražské konference Forum 2000. Významnou součástí každé dalajlamovy návštěvy ČR byla soukromá setkání s Václavem Havlem, kdy se věnovali společným meditacím a diskuzím. Přítomnost exilového tibetského vůdce v Česku ale vyvolává vždy nevoli čínského velvyslanectví.

Vůdce bez země

Dalajlama uprchl do Indie v roce 1959, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu coby držitele Nobelovy ceny za mír z roku 1989 pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou "střední cestu" - autonomii, ale nikoli nezávislost pro Tibet.

Autorita a neobyčejné charisma vytvářejí ze 14. dalajlamy těžko uchopitelný fenomén. Vůdce bez země, politik a filozof svými myšlenkami přitahuje publikum bez ohledu na věk, národnost nebo náboženství. Respektují ho a přijímají i někteří nejvyšší představitelé států, jiní se ale kvůli hrozbě zhoršených vztahů s Čínou s dalajlamou odmítají sejít.

Dalajlama (lama, jehož moudrost a ctnost jsou bezbřehé jako oceán - dalaj), občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl rozpoznán za reinkarnaci 13. dalajlamy. Byl vzdělán v buddhismu, ale i v dalších vědách. Duchovním vůdcem Tibetu byl vysvěcen v paláci Potála ve Lhase předčasně v 15 letech, když do Tibetu vtrhla vojska komunistické Číny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

15:25 Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

Lékař původem ze Saúdské Arábie Taleb A. rozséval smrt na vánočních trzích v Magdeburku. Zavraždil n…