Jak ParlamentníListy.cz informovaly na počátku týdne, v přijímacím středisku v Opatovaci na hranicích se Srbskem se během jediné noci ubytovaly až tři tisíce migrantů. „Nekonečné řady uprchlíků, které sice policie odklání, ale jejich počet je tak obrovský, že blokují komunikace. Ti, kteří se dostanou na sběrné místo, chtějí autobusem mimo,“ uváděla tamní média. Pod články o aktuálním dění byla rovněž hojně zastoupená diskuse. V té si jako jeden muž Chorvaté stěžují na přístup úřadů, okolních států, ale zejména bruselského aparátu.
„Není možné, aby se toto dělo, kdo v Bruselu vůbec pracuje, ať se sem přijdou podívat,“ uvedl čtenář. „Jde o trojského koně EU a Ameriky,“ kontroval druhý. Silná slova jsou ovšem zcela na místě. Jak totiž informoval chorvatský Nový list, proud běženců na chorvatské území proudí zcela plynule a prakticky ustavičně.
Situace se nezlepšila ani na konci týdne, kdy detailní informace médiím i obyvatelům země poskytl ministr vnitra Ranko Ostojić. „Od začátku uprchlické krize bylo v Chorvatsku až 66 500 běženců. To je datum k sobotě, k desáté hodině,“ konstatoval. Navzdory tomu, že do země denně dorazí kolem šesti tisíc uprchlíků, je prý situace víceméně pod kontrolou. „V některých dnech zemí prošlo až 10 tisíc lidí. Nyní je to číslo o poznání nižší,“ doplnil Ostojić. „Co je ovšem důležité a špatné, je situace na hranicích s Maďarskem,“ dodal.
Problémy nekončí
Chorvatsko rovněž na čas zakázalo vstup srbských občanů a aut na své území, řekla agentuře Reuters chorvatská pohraniční policie. Stalo se tak poté, co Srbsko ve středu večer zastavilo cesty všech chorvatských nákladních aut na své území a přepravu zboží z Chorvatska. O srbském kroku informoval tamní ministr vnitra Nebojša Stefanović, podle něhož šlo o odvetu za předchozí obdobné opatření Záhřebu. Chorvatsko ve středu odpoledne sice na hlavním přechodu obnovilo dříve zastavený provoz osobních vozidel ze Srbska, nákladní auta ze srbského území však mají kvůli obavám z přílivu migrantů stále zakázaný vjezd.
Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić v této souvislosti apeloval na evropské státníky, aby v řešení imigrační krize pomohli. Jako konkrétní příklad uvedl Černou Horu, s níž země sousedí na jihu. „Ale hlavně Řecko by se taktéž mělo podílet,“ vysvětlil novinářům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový