Sám měl prý konkrétně o tomto případu poměrně dost kvalitních informací, protože v Uherském Hradišti působí jeden z členů Unie bezpečnostních služeb, který byl i na jednání se starostou a velitelem tamní městské policie. „Nahlíželi jsme na tento případ už od začátku v tom smyslu, že jsme stáli za strážníky, protože podíváme-li se do zákona a souvisejících předpisů, tak postupovali v souladu se zákonem, což se na závěr potvrdilo šetřením Policie České republiky v Uherském Hradišti,“ řekl předseda odborové organizace.
Do jedné ruky vzal syna, druhou odstrčil strážníka
Odmítl, že muž bez respirátoru chtěl nejdříve odložit syna do autosedačky a po té se legitimovat, o čemž prý svědčí i kamerový záznam, co incidentu předcházelo. Na něm je vidět, že muž chtěl se synem odejít: „Dle našeho názoru a dle toho, co zachytily kamery městské policie, si myslíme, že to není pravda. Byla to pouze výmluva a muž neuposlechl výzvy strážníků, čímž porušil zákon. Na kamerovém záznamu je jasné, že muž byl vyzván, aby prokázal svoji totožnost, toto odmítl, na jednu ruku si vzal toho klučíka a druhou rukou odstrčil strážníka. To je v daném případě nepřípustné,“ popsal záznam Drexler. Sám nevidí jediný důvod, proč někdo reagoval tímto způsobem, když stačilo sáhnout do kapsy a předložit doklad, nebo říci, že občanský průkaz nemá a své údaje předat ústně. „Prokázat totožnost lze i ústně, nemusí to být pouze průkazem totožnosti,“ vysvětlil Drexler.
Emoce a bouřlivou diskusi kolem zásahu policistů, který koloval po internetu na videu, vyvolala přítomnost malého syna, který musel být svědkem celé situace a měl pak na ulici zůstat sám. Podle policistů se o něj postarala jiná hlídka městské policie, podle jiného tvrzení se o syna do jejich příchodu postarala prodavačka blízkého obchodu. Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) krátce po incidentu označil zákrok policistů za nepřiměřený a lidsky necitlivý, i když strážníci postupovali podle zákona. Připojil omluvu, ke které se přidal také velitel městské policie Vlastimil Pauřík. Oba navíc také odmítli, že se syn ocitl po zákroku na ulici sám.
Měli se policisté nejdříve starat o dítě, nebo dokončit zákrok?
Drexler redakci sdělil, že si nedovede představit situaci, kdy by strážníci odložili zákrok, než se postarají o dítě. „Myslím, že z lidského pohledu a zároveň z vyjádření pana starosty lze usuzovat pouze to, že podlehl emocím, které tam hrály roli. Zákrok byl v pořádku, protože strážníci na místě řešili přestupkové jednání muže. Byť bychom mohli polemizovat o lidské stránce, v daném okamžiku strážníci zahájili zákrok a bylo potřeba ten zákrok dokončit. Nedovedu si představit, že by strážník řekl: Dobře, zákrok odložíme, než se postaráme o dítě a převezme ho druhá hlídka. Potom budeme pokračovat v zákroku.“
Zásadní pochybení vidí předseda policejních odborářů na straně zadrženého muže. „Dle mého názoru na místě vyhrálo jeho ego a chtěl dokázat strážníkům, že se legitimovat nebude. Místo toho, aby si uvědomil, že má u sebe dítě a měl by reagovat adekvátně, aby dítě nemuselo být vystaveno tomuto stresovému zákroku.“ Slova velitele Vladimír Pauříka, rovněž krátce po incidentu, že strážci pořádku nevyhodnotili společenskou nebezpečnost přestupku správně, vidí také jako vyjádření bez dostatečných informací, jak to na místě skutečně probíhalo. „Následně proběhlo šetření státní policií, kde byly v dostatečném množství shromážděny důkazní prostředky, na základě kterých se rozhodlo, že strážníci neporušili zákon, nedopustili se ani přestupku, ani trestného činu,“ uvedl Drexler, který je sám policistou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová