Převrat v ČT? Vedení, Moravec, zpravodajství... Skutečný znalec veřejnoprávních médií promluvil. Co se blíží?

18.03.2021 17:44 | Zprávy

Česká televize se stala podivnou hlásnou troubou určité skupiny lidí, a tak část názorového spektra v jejím vysílání buď úplně chybí, nebo je zanedbatelná v poměru k tomu, jak je zastoupena ve společnosti. V souvislosti s výběrem dvanácti uchazečů na místa radních ČT si však mediální poradce a bývalý šéfredaktor zpravodajství veřejnoprávního rozhlasu Václav Musílek myslí, že se pomalu posouváme ke stavu, kdy bude dodržován Zákon o České televizi. Přispívá k tomu i fakt, že se názor na generálního ředitele Petra Dvořáka začíná v Radě docela rychle měnit od původně až adorace k nynější vysoké míře kritiky.

Převrat v ČT? Vedení, Moravec, zpravodajství... Skutečný znalec veřejnoprávních médií promluvil. Co se blíží?
Foto: FB Xaver
Popisek: Jednání Rady ČT

Přílišný jásot nelze očekávat na Kavčích horách poté, co vešlo ve známost dvanáct jmen uchazečů o místo v Radě České televize, které vybral Volební výbor Poslanecké sněmovny. Kvarteto z nich na své dubnové schůzi zvolí plénum za nové členy tohoto kontrolního orgánu. Nahradí tak Jaroslava Dědiče, Jaroslava Maxmiliána Kašparů, Jiřího Kratochvíla a Daniela Váňu, jimž uplynul šestiletý mandát. Zatímco první dva jmenovaní svou pozici radních už neobhajovali, druzí dva ano a úspěšně prošli prvním sítem. Spolu s nimi byli vybráni bývalí manažeři ČT Karel Novák a Radek Žádník, publicisté Jefim Fištejn a Pavel Černocký, předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes, zastánce volného držení zbraní Pavel Černý, dále pak Jaroslav Kravka, Jiří Grund, Petr Brozda a jediná žena, novinářka a bývalá místopředsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milada Richterová.

„Většinu z postupujících znám. Kdybych to měl shrnout, tak tam není nikdo, nad kým bych jásal, a stejně tak nikdo, u koho bych se zhrozil, koho že to tam vybrali,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální poradce Václav Musílek. U adeptů na místa radních ho především zajímá, zda vědí, co funkce, o niž se ucházejí, obnáší. „Já jsem činný v Institutu svobody a demokracie, jehož jednou z hlavních tváří je Hana Lipovská, členka Rady ČT. A protože to bere velmi vážně, tak dobře vím, kolik práce je s tím spojeno, jak pečlivě se na každé zasedání Rady připravuje, kolik studuje dokumentů, co všechno konzultuje, občas i se mnou. Při vytížení některých uchazečů o místo v Radě si nejsem jistý, jestli tomu budou schopní dát to, co bude potřeba. To je zcela zásadní. A odhlížím od toho, jestli jejich pohled na Českou televizi je takový či makový,“ vysvětluje Václav Musílek.

Lipovská je symbolem naděje, že se v televizi něco změní

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…