Zaorálkovi vadí, že nikdo nechce prozradit, kdo na amnestii pracoval. Hrad argumentuje tím, že po zveřejnění jmen by dotyční mohli být lynčováni.
Jakl zdůraznil, že prezident podle zákona nemá povinnost tyto informace sdělovat. "Ten zákon se vztahuje na správní orgány a prezident republiky není správním orgánem. Z toho, co já vím, ten dopis nesplňuje náležitosti toho zákona," zmínil Jakl.
Autorem amnestie je především prezident republiky. Rozhodnutí je na něm
"Především amnestii vyhlásil prezident republiky. On je jejím autorem a on je pod ní také podepsán. Nepochybně při přemýšlení o tom, jestli ji vyhlásí, kdy ji vyhlásí, v jakém rozsahu - určitě o tom debatoval s různými lidmi, díval se do různé literatury, ale to konečné rozhodnutí je na něm,“ dodal Jakl.
Poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek má ale jiný názor. Podle něj jde o to, kdo určité úkony realizoval nebo připravoval a takovou informaci prý není možné chránit. Sociální demokracie by tak díky dopisu Lubomíra Zaorálka mohla uspět.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe