„Do pozice vrcholového vedení jsem přišel někdy v roce 2007, kdy jsem měl dojem, že policie nemá žádnou koncepci, vizi a ve své podstatě přežívá podle toho, jak která vláda je ochotná investovat peníze do policie nebo není,“ uvedl také na besedě v olomouckém hotelu Flora bývalý policejní prezident, brigádní generál Martin Červíček, dnes také politik ODS. Zmínil období, kdy se začala policie rozvíjet i situaci krize, kdy se podle něj paradoxně policie semkla nejvíc. „Necelé dva roky, co jsem měl vrcholovou zodpovědnost, se nastartovaly základní změny,“ zhodnotil a přidal své „ale“: „Zůstali jsme v půlce cesty, tím neříkám, že policie nefunguje. Setrvačnost ale také jednou skončí. Ocitli jsme se v situaci, kdy stojíme na rozcestí, kdy zjišťujeme, že setrvačnost nestačí a je potřeba najít nový impuls. Jestli já vidím nějakou Achillovu patu, pak že nejsem přesvědčen o tom, že někdo v tomto období vážně nejenže přemýšlí, ale i dělá něco pro to, aby se policie koncepčně rozvíjela,“ dodal Červíček s tím, že chybí plán do budoucna.
Pollicie jako hračka v rukou politiků? To musí přestat
Podle Červíčka se v současné době bezpečnostní situace v České republice zásadně mění. „Já bych si přál bez ohledu na jakoukoli politickou příslušnost kohokoli, kdyby policie přestala být v tuto chvíli hračkou v rukou politiků a začala být tím subjektem, který musí, stejně jako Armáda České republiky, dostat nějakou vizi, koncepci, která bude nezpochybnitelná, ať si v jakýchkoli vládách sedne Petr nebo Pavel,“ shrnul Červíček. A upozornil, že bezpečnostní situace v ČR je založena na dvou základních pilířích – na nezpochybnitelné zahraniční politice a na fungování policie, armády, která zajišťuje vnitřní bezpečnost. „Každý zejména z politiků má plnou pusu řečí, jak mu jde o to, aby vnitřní bezpečnost byla zajištěna, jak chce měnit policii, jak přemýšlí o tom, že zlepší efektivitu, fungování a podmínky pro činnost, ale bojím se, že je to hodně o slovech a ne o činech. A to je z mého pohledu největší problém,“ popsal. „Chybí jasná vize, kam policie směřuje,“ dodal.
„Chtěli jsme vytvořit něco jako FBI…“
Na řadu přišlo i téma kontroverzního sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupčního útvaru policie. Červíček, ujistil, že reorganizace byla dlouhodobě plánována. „Chtěli jsme vytvořit něco jako FBI. To je model, který funguje v zemích západní Evropy. Je mnoho důvodů pro a jsou samozřejmě i důvody proti, ale zůstanu u těch pro a řeknu ty nejdůležitější. To, co má policie nejdůležitější, jsou informace. Policie se musí naučit – zvlášť v době, kdy se zhoršuje bezpečnostní situace – je sdílet a nemůže mít najednou pár celků, které je sdílet neumějí,“ uvedl. „Neuvěřitelný letní příběh, který se tu odehrával po dobu dvou tří měsíců, je fatálním selháním,“ zhodnotil. Podle něj nedošlo jen k podcenění situace ze strany policie, ale kritice podrobil i politiky, kteří zasáhli do rozhodování, jež mělo být odborné. „Najednou to nebyl odborný problém, ale politický souboj,“ popsal. A právě takový přístup policii podle Červíčka destabilizuje. „V přímém přenosu souboj kluků o to, kdo má pravdu a kdo bude mít větší vliv na policii. Myslel jsem si, že už tohle nikdy nenastane. A zrovna to přichází v období, kdy se dostáváme do opravdu jiné bezpečnostní situace, kdy se máme bavit o tom, že se policie musí naučit pracovat jinak s terorismem, víc vnímat problémy, které souvisejí s migrační vlnou, naučit se kooperovat se zpravodajským prostředím.“ Ujistil, že v principu šlo o správnou úvahu, není ovšem jeden viník. „Všichni by se měli z toho poučit a říct si, že tohle neprospívá nikomu, hlavně ne občanům České republiky. Nejsem si jistý, zda se v této chvíli můžeme bavit o stabilizované, zklidněné policii, která ví, co ji čeká v následujících měsících. A to je to fatální selhání politiků, kteří za ni odpovídají,“ dodal.
S ANO to prostě nešlo. Nebyli schopní sestavit koalici
Martin Červíček byl lídrem kandidátky ODS, která se podílí na sestavení koalice v Královéhradeckém kraji bez ANO, jež krajské volby vyhrálo. „Nejde o to, že skončila ODS třetí na pásce, jestli je to deset nebo jiná procenta. Nejzajímavější, co na výsledcích vidím, je 16 250 hlasů, což je zhruba stejný počet, který získala ODS v roce 2012, před vrcholem krize,“ uvedl Červíček. Poukázal i na to, že ANO získalo shodný počet hlasů, o který přišla ČSSD a KSČM ve srovnání s rokem 2012. „Já tomu říkám, že ANO v našem regionu vyluxovalo část levicových voličů,“ podotkl. Koalici s ANO vidí jako problémovou. „Já jsem osobně nikdy neslíbil, že budu v koalici s hnutím ANO. Mně, a myslím, že i mnoha voličům z ODS, by se zdálo divné, kdyby si ke stolu sedli ódéesáci s hnutím ANO, které nezná vůči nám jiná slova, než že jsme podvodníci, zloději a dnes i zrádci. Promiňte, nikdy jsem nic neukradl, nikoho jsem nepodvedl, chci zastávat pravicové hodnoty,“ zhodnotil. „Mimochodem ODS byla jediná, která se oficiálně přihlásila k jednání s hnutím ANO. Komunisti to udělali tajně, ČSSD formálně,“ uvedl. Popisoval i to, že měli zájem bavit se s hnutím ANO o tom, co ODS v regionu vadí, na to ale lidé od Babiše nechtěli přistoupit. „Hnutí ANO nebylo schopno nikoho přesvědčit, aby šel s nimi ke stolu,“ shrnul.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá