Výdaje na zbrojení jsou podle Krejčího pořád na nesmyslně vysoké úrovni, a to prý především díly liberálně-kapitalistickým zemím. Stockholmský institut pro výzkum míru (SIPRI) spočítal, že výdaje ve vojenské oblasti dosáhly v roce 2014 1 776 miliard dolarů. Je sice pravda, že 84,5 miliardy z toho připadá na ruskou armádu, a je také pravda, že tyto výdaje vzrostly za posledních deset let o 97 %, ale to stále nemění nic na tom, že vojenské výdaje USA jsou stále mnohonásobně vyšší.
„Vojenské výdaje Ruské federace jsou podle SIPRI třetí největší na světě, a to 84,5 miliardy dolarů za uplynulý rok. Za posledních deset let vyrostly o 97 %. To znamená, že vojenské výdaje Ruska jsou přibližně 7,2x menší než obdobné výdaje USA. Sečteme-li vojenské výdaje Francie, Velké Británie a Německa, dostaneme se – i bez USA – na dvojnásobek vojenských výdajů Ruska,“ podotýká Krejčí. Jen samotné Spojené státy v loňském roce vydaly 610 miliard dolarů.
Kdo plánuje útok na Čínu nebo Írán, měl by se prý bát
Viděno v tomto světle lze volání členských zemí NATO po zvýšení výdajů na obranu označit za pouhou propagandu. Je sice pravda, že Rusko oznámilo dodávky zbrojního systému S-300 do Íránu v hodnotě 800 milionů dolarů, ale podle Krejčího je tento systém určen pouze k obraně, takže se ho může bát jen ten, kdo snad plánuje útok na Írán.
Ještě novější obranný systém S-400 Rusko dodalo do Číny. „Což je bezesporu projev nejvyšší možné vzájemné důvěry. Je to gesto znamenající ‚my nikdy nepůjdeme proti vám a jsme připraveni podílet se na vaší obraně‘. A je to také produkt přihlouplé západní politiky,“ upozorňuje Krejčí.
Přitom už jen výše výdajů na zbrojení v USA naznačují, kdo je tady válečným štváčem. Podle Krejčího to jsou Američané, kteří potřebují Evropany jen k tomu, aby nevypadali jako ti zlí. Aby se záměry zakryly, obviňují navíc Rusko z propagandy.
Po konci studené války prý možná Západ získal pocit neporazitelnosti, ale dnes si znovu začíná uvědomovat, že Rusko existuje obrovským množstvím jaderného arzenálu a stačí, aby kupříkladu Washington zasáhla jediná raketa s jadernou hlavicí. K čemu tyto úvahy směřují? Pokud si ani jedna ze znepřátelených stran v příští jaderné válce nezvládne zajistit 100% protiraketovou obranu, rozhodně se nemůže cítit jako vítěz. Takovou válku by nevyhrál nikdo.
Zeman a Fico v Moskvě
V závěru padlo i pár slov o moskevské přehlídce u příležitosti sedmdesátého výročí konce druhé světové války. Krejčí poukázal na to, že prezident sice informoval o předpokládané schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem, ale zatím neprozradil, kde při tom jednání budou stát či sedět. Mohou tedy stát i na zmíněné přehlídce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp