Dle jeho názoru totiž ekonom na Světovém ekonomickém fóru zkrátka nebyl. Byli tam prý jen politici, bankéři, spekulanti či mediální nohsledi z celého světa.
„Téma tohoto fóra bylo sice jiné (‚Mastering the Fourth Industrial Revolution‘), ale již po prvním dnu se tím nikdo nezabýval; nikdo nevěděl, kolik těch průmyslových ‚revolucí‘ vlastně bylo, natož jak je ‚zvládnout‘. Vášnivě byly debatovány negativní úrokové míry, ceny nafty, čínské burzy, centrální banky, migrace, brexit, grexit a rozpad EU – ekonomika jen virtuálně a spekulativně,“ píše Zelený.
„Širší reálný svět ‚ne Davosu‘ se potýká s úplně jinými problémy,“ píše Zelený s tím, že banky stojí na prahu radikální deintermediace, ekonomiky ničí diktovaná nebo vnucená austerita a podobně.
„Každý oligarcha dnes daně vybírá, ale daně podnikatelům nesnižuje nikdo; stát musí přestat dusit podnikatelství, inovace a vzdělávání – jinak selže tak, že se octne na pověstném ‚smetišti dějin‘,“ radí Zelený.
Původní text ZDE.
„Samozřejmě, že si bankéři a politici v Davosu našli příčinu pokračující globální recese a stagnace: Čína. Přitom Čína prochází typickou transformací z průmyslové na ekonomiku služeb; prošly si stejnou fází i dnes vyspělé, dříve průmyslové mocnosti. Míra růstu Číny stále zůstává nejvyšší ze všech postindustriálních společností,“ dodává Zelený.
A došlo i na Česko. „Česko jako by se zapouzdřilo, uzavřelo vnějšímu světu a oddalo se drobnému politicko-partajnímu sebezahledění. Je to strategie odvozená a nadmíru krátkozraká; svět se vydal jiným směrem. K tomu potřebujeme podnikatele Baťova typu; musíme si je však vychovat sami ve svých podnikových a podnikatelských univerzitách, s pomocí efektivního ‚bypassu‘ státní byrokracie,“ uzavřel ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef