„Sněmovna přehlasovala Senát a přijala stále ještě funkční verzi zákona o registru smluv. Pro naši politiku a společnost je příznačné, jak lítý boj bylo nutno svést o vcelku jednoduchý a srozumitelný zákon, k jehož podpoře se před svým zvolením hlásila drtivá většina poslanců a senátorů,“ upozorňuje politoložka. Podobné drama nás prý čeká při projednávání nové podoby zákona o zadávání veřejných zakázek.
Jinak se prý nic závažnějšího nedělo, pokud odhlédneme od soudního projednává kauzy Oleo Chemical, kde se mluví o vyvádění peněz z Česka do daňových rájů. Stranou zájmu veřejnosti prý bohužel zůstává i opakovaná kritika Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozorňuje na to, že si stát neumí říct čeho chce dosáhnout a kolik by to mělo stát, načež později neumí spočítat, zda dosáhl toho, co chtěl s vynaložením co nejmenšího množství finančních prostředků.
„A v kauze dříve odsouzeného ex-senátora Nováka jsme se z médií dozvěděli to, co jsme tušili, že korupce se vyplácí, neboť zdá se, justice není schopna postihnout výnosy z trestné činnosti, jež jsou převedeny do nemovitostí, podílů ve firmách atd., na což si ostatně stěžoval i žalobce v kauze Rath,“ posteskla si profesorka.
Pokud jde o to, co se bude dít v prosinci, podle Dvořákové je až nebezpečně ticho. Díky tlaku EU budeme muset přijmout již zmíněný zákon o zadávání veřejných zakázek i o boji s praním špinavých peněz. Žádný bojový ryk ale neslyšíme, takže bychom se měli obávat, čeho se vlastně dočkáme. Ještě horší to může být se zákony, o kterých už se dlouho mluví, jako je zákon o financování politických stran, nebo zákon o střetu zájmů, k jejich přijetí nás ale netlačí ten „zlý Brusel“. Musíme si počkat, co nakonec politici stvoří, pokud vůbec něco stvoří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp