Ti zaslali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a také všem poslancům otevřený dopis, ve kterém upozorňují na možný střet zájmů. Dopis podepsali například bývalá politička Hana Marvanová nebo Jan Štern, bývalý náměstek na ministerstvu spravedlnosti.
Předsedu vyšetřovací komise se zákonodárcům zatím zvolit nepodařilo. Nicméně v poslední volbě 23. ledna dostal Birke nejvíc hlasů.
„O střetu zájmů Jana Birkeho nelze pochybovat. Je totiž ve zřejmém zájmu lidí se zásadním vlivem na ČSSD, aby věc dopadla v neprospěch státu a ve prospěch stavebních firem,“ napsali aktivisté poslancům.
Podle autorů dopisu jak Bohuslav Sobotka, tak i jeho přítel Radek Pokorný a poslanec Jan Birke mají společnou historii účasti na pochybné privatizaci Sokolovské uhelné, kterou Bohuslav Sobotka zaštiťoval coby ministr financí. „Radek Pokorný v rámci ní působil jako právní poradce na straně kupující, a Jan Birke působil v orgánech Sokolovské uhelné,“ píší aktivisté s tím, že Radek Pokorný je právním zástupcem firmy Eurovia a dalších stavebních společností, které jsou ve sporu se státem kvůli nekvalitní stavbě dálnice D 47.
Premiér slova aktivistů odmítl s tím, že jejich argumenty pokládá za věcně chybné. Poukázal na to, že v době výstavby dálnice D47 byla ČSSD v opozici, a tak prý nemůže být spojována s řízením ministerstva dopravy za vlády, v níž byly pravicové strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam