Prymula natvrdo: Povinné roušky se nejspíš vrátí. Ale na podzim je lidé skousnou lépe

17.07.2020 15:32

Profesor Roman Prymula má za to, že přijde čas, kdy budou muset Češi opět nosit roušky. Naznačil, kdy k tomu dojde. A vyjádřil naději, že Češi tuto povinnost opět vezmou za svou.

Prymula natvrdo: Povinné roušky se nejspíš vrátí.  Ale na podzim je lidé skousnou lépe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru pro Seznam zprávy poznamenal, že se muselo počítat s tím, že po rozvolnění opatření narostou počty lidí, kteří prodělají nemoc covid-19. V tuto chvíli tedy ještě nevidí důvod opět utahovat šrouby. Současně však trval na tom, že je třeba důkladně dosledovat všechny kontakty nakažených osob, aby se podařilo hned v zárodku zarazit případný koronavirový požár s lokálním ohniskem.

Situace v Karviné podle Prymuly ukazuje, jak se lokální epidemický požár může rozhořet, když se nepodchytí včas.

Prý se budeme muset mít na pozoru i na podzim, až se k životu opět probudí chřipkové viry spolu s virem koronaviru. Pak podle epidemiologa přijde čas vrátit se k nošení roušek.

„Pokud bychom měli volit mezi rouškami a tím, že lidé nebudou chodit do podniků, nebudou chodit do škol, tak si myslím, že nošení roušek je poměrně malé zlo. Byť to obtěžuje. Ale budeme v podzimní sezoně, která už nás nebude trápit vysokými teplotami, je to skousnutelné. Druhá věc je, že se už zřejmě nepůjde do režimu nošení roušek v zevním prostředí, ale bude to otázka vnitřních prostor, městské hromadné dopravy, hromadné dopravy obecně,“ zdůraznil Prymula.

Plátěné roušky se osvědčily, byť to byla nouzová záležitost. My jsme v tomto byli překvapivě průkopníkem a teď, když se podíváme na Západ, tak oni ty roušky nosí v podstatě více, než jsme je nosili my v tuto dobu. Je plně verifikováno, že to opatření je účinné. Úplně si nedovedu představit, že bychom používali ty jednorázové roušky v takovémto masivním rozsahu. To bychom museli nakupovat nějakých 300 milionů roušek za měsíc. Pokud budou roušky nějakým způsobem požadovány, tak by to měly být ty plátěné, které jsme nosili,“ pokračoval Prymula.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

5:00 „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Atentát na slovenského premiéra. Šokující zpráva! Média podsouvají…