Jakubčík prohlásil, že katolická církev za druhé světové války netrpěla. Byla podle něj spojencem nacistického Německa, schvalovala odsuny a vraždy židů a pomáhala nacistickým zločincům v útěku do Jižní Ameriky. Podle poslance se jedná o černou skvrnu v historii církve. Jinak prý nemá nic proti současným církvím.
Mluví-li se o katolické církvi, máme na mysli církev celou. Většina lidí přesto mluví o české církvi
Podle Schneidera jsou výroky Jakubčíka pravdivé i nepravdivé. Vždy prý záleží na úhlu pohledu. Podle něj lidé většinou mluví o konkrétní katolické církvi, která působí v daném státě. Málokdo má na mysli katolickou církev jako světovou instituci.
„Označením katolická církev se například v českém prostředí většinou rozumí katolická církev v Čechách, jakkoliv je těžko oddělitelná od svého obecně katolického pozadí. Málokdo ale bude souhlasit s tím, že mluví-li o katolické církvi, mluví o celé katolické církvi,“ vysvětluje Schneider.
V této souvislosti Schneider připomíná výrok poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD): „Ve Španělsku, v Itálii, v Německu, na Slovensku, či v Chorvatsku římskokatolická církev kolaborovala, stejně tak se dá toto najít i u nás. Vatikán se podílel na úniku nacistických pohlavárů před spravedlností. Za protektorátu je řada okamžiků, kdy církevní hodnostáři hajlují po boku nacistů. Je i pravdou, že řada farářů skončila na nacistickém popravišti, ale klér se nepochybně kolaborace dopustil.“
Jakubčíkovy výroky mají blízko k pravdě
Poslanec Jakubčík by prý jen těžko dokazoval, že docházelo ke katolickému schvalování vražd židů. Přesto se jeho výrok blíží pravdě. Schneider připomíná, že Vatikán vydal jen pramálo výroků, které by dokazovaly, že nedocházelo ke schvalování vražd. Papež Pius XI. chtěl vydat encykliku ostře odsuzující antisemitismus. Kvůli své smrti to ale nestihl. Jeho nástupce Pius XII. pak dokument uložil hluboko do šuplíku. Rozhodl se neodsuzovat nacismus a zvolil opatrnou cestu pomoci pronásledovaným.
Tak panu kardinálovi je líto, že někdo něco může zpochybňovat? Autoritářství by vadilo méně?
Kardinál Dominik Duka označil Jakubčíkovo vystoupení za šíření lží a nenávisti. Církev prý u nás během války trpěla, umírala a vzdorovala nacistické totalitě. „Je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat,“ prohlásil kardinál.
„Tak panu kardinálovi je líto, že někdo něco může zpochybňovat? Takže takový drobně autoritářský státeček, kde by se dala nasadit pochybovačům uzdička, by vadil méně?“ rýpl si Schneider a připomněl, že by Duka rád uzákonil „historické pravdy“.
Připravuje se legalizace výnosů z největší loupeže v dějinách. Církevní restituce tomu pomůžou
Prosazují se těžko, ale často se kvůli tomu využívá smrt šesti milionů židů během nacistického teroru. Nejdříve se zakáže pochybovat o holokaustu, ale poté následují zákony, o které jde především.
Například se prosadily církevní restituce a uzákoní se jediné správné hodnocení dějin. Komunismus prý byl větší zlo než nacismus. Podle Schneidera tak může později dojít k legalizaci výnosů z největší loupeže ve světových dějinách.
Jakubčík později smířlivě mluvil o „katolické církvi, která za komunistické totality trpěla“. Schneider zde znovu uvádí na pravou míru, že ne všichni komunističtí vězni byli potrestáni neoprávněně. Upozorňuje, že někteří katoličtí kněží ve střední a východní Evropě byli v době nástupu komunismu dostiženi důsledky svých činů za války.
Schneider tvrdí, že nikdo z kritiků ani slovem nereagoval na tvrzení Jakubčíka, že Vatikán vydatně pomáhal nacistickým zločincům na útěku. Tyto aktivity vyvrcholily takzvanou operací Sunrise. Proud válečných zločinců a jejich nakradeného bohatství pokračoval do bezpečných přístavů ještě deset let po válce. Věděli o tom rakouský biskup Alois Hudal nebo chorvatský kněz Krunoslav Draganovič.
„Ministr kultury a poslanec za KDU-ČSL Daniel Herman řekl, že Jakubčíkovy výroky o kolaboraci církve neodpovídají historickým faktům. Neřekl však v čem. Styděl se Herman, když údajně křičel při Jakubčíkově projevu hanba, protože to bylo ve skutečnosti ještě horší? Nebylo tomu tak, Herman se nerozčiloval nad tím, o čem se mluví, ale nad tím, že se o tom mluví,“ vysvětlil Schneider.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe