Putin promluvil na summitu Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), postsovětské bezpečnostní aliance řízené Moskvou. Kromě globálního boje s terorismem se zabýval i analýzou situace v Sýrii a v Afghánistánu a uprchlickou krizí v Evropě.
Rusko bude podle šéfa Kremlu dál pomáhat syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v boji s terorismem. „Poskytujeme a budeme mu poskytovat vojenskou pomoc v boji proti teroristické agresi,“ řekl Putin a dodal, že ostatní státy by se k tomuto úsilí měly připojit.
„Je třeba dát stranou geopolitické ambice a odmítnout politiku přímého nebo nepřímého využívání jednotlivých teroristických skupin k dosažení vlastních cílů, včetně odstranění nepohodlných vlád a režimů,“ prohlásil Putin v narážce na neochotu Západu spolupracovat s Asadem.
Z USA a západní Evropy v poslední době zaznívá stále ostřejší kritika posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, kam ruská armáda údajně dopravuje stále víc zbraní a buduje logistickou a dopravní infrastrukturu. Americký Pentagon se obává, že Rusko chce v Sýrii vybudovat stálou leteckou základnu.
Podle Putina je ale Rusko otevřeno široké spolupráci, která je pro boj s terorismem nezbytná. Se „zdravými silami syrské opozice“ je prý připraven spolupracovat i Asad. V Sýrii je třeba přikročit k politickým reformám, uznal Putin, prvořadým úkolem je ale boj s terorismem.
Ruský prezident se ohradil proti výtkám, že uprchlická vlna v Evropě je důsledkem podpory, kterou Moskva poskytuje syrskému režimu. „Kdyby Rusko nepodporovalo Sýrii, situace by tam byla horší, než je teď v Libyi. Proud běženců by byl ještě silnější,“ konstatoval Putin.
I v Afghánistánu se šíří vliv Islámského státu, státní správa se rozpadá, varoval Putin. „Vzniklo reálné nebezpečí, že do Afghánistánu proniknou ze sousedních zemí teroristické a extremistické skupiny včetně oddílů Islámského státu. Rozmach činnosti této organizace se dostal daleko za hranice Iráku a Sýrie,“ poznamenal ruský prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk