Petra Procházková má za to, že Rusko není země s demokratickým systémem. Sice má demokratické instituce, ale tyto instituce nefungují demokraticky. Klasickým příkladem je parlament. V normálních demokraciích se v parlamentu hovoří, někteří by řekli „žvaní“. V těchto diskusích se rodí politická rozhodnutí. V Rusku je to podle Procházkové jinak. Tam Kreml něco rozhodne a parlament tomu jen dá patřičné razítko.
Kromě toho prý Kreml kryje některé politické vraždy. Po smrti oponenta režimu Borise Němcova se spekulovalo o tom, že stopa míří do Čečenska. Jenže tuto stopu nikdo pořádně neprověřil, ačkoli mohl, protože Čečensko je součástí Ruské federace. Jestliže Kreml netrvá na prošetření čečenské stopy, lze podle Procházkové říci, že Kreml kryje politické vraždy.
Kromě toho Putin ovládá kupříkladu ruskou televizi NTV a s její pomocí utváří veřejné mínění. Kdybyste tuhle televizi sledovali byť jen týden, tak se vám podle Procházkové bude zdát, že Vladimir Vladimirovič Putin je nejlepším vládcem světa.
Aby toho nebylo málo, Putin ovládá svou zemi i nejistotou. Chová se tak, že si žádný z jeho poradců nemůže být jist, jak dlouho se bude vyhřívat na výsluní přízně pána Kremlu. Jenže nejistota a obavy podle všeho obcházejí i Putina.
„Putin je ve velice složité situaci. On musí být doživotním prezidentem, nebo v tom vyšším věku musí mít v pozici prezidenta někoho, kdo ho neposadí do vězení či ho nepošle do vyhnanství nebo ho nezlikviduje fyzicky. On potřebuje nějakou doživotní garanci. A tou garancí je buď to, že bude doživotním prezidentem, nebo tam bude někdo, kdo bude totálně a absolutně loajální. On (Putin) nehraje jen o volby 2018, on hraje o svůj život, o svůj důchod, o své pokojné stáří,“ zaznělo z úst novinářky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp