Putinův exministr a rádce překvapivě udeřil proti Kremlu: Děsí mě situace v naší zemi. Rusko směřuje do izolace

23.07.2014 9:48 | Zprávy

Do překvapivě otevřené kritiky se pustil exministr financí a spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Alexej Kudrin. Ten se nechal slyšet, že se obává mezinárodní izolace Ruska a vyjádřil znepokojení nad údajnou protizápadní propagandou v ruské politice i médiích. Výňatek rozhovoru publikoval britský deník Financial Times.

Putinův exministr a rádce překvapivě udeřil proti Kremlu: Děsí mě situace v naší zemi. Rusko směřuje do izolace
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Bývalý ruský ministr financí a ekonomický poradce ruského prezidenta Kudrin varoval, že izolace Ruska může vážně ohrozit jeho ekonomiku. V rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu ITAR-TASS řekl, že je silně znepokojen konzervativními silami ovládajícími ruskou zahraniční politiku, které vrhají zemi do izolace a ohrožují tak ruský obchod, jenž je silně provázán s globálními trhy,“ informují Financial Times s dovětkem, že tak kritický názor je signálem vnitropolitického boje na ruské politické scéně.

Podle deníku Financial Times lze Kudrinovu kritiku publikovanou ve státem vlastněné tiskové agentuře také vnímat jako pokus hájit ekonomické reformy před konzervativním křídlem, jehož představitelé silně ovlivňují veškerá Putinova rozhodnutí. Deník dále připomíná, že Kudrin se zná s Putinem z dob společného působení ve státních strukturách v Petrohradu. Loajalita Kudrina přetrvala i dobu Putinova prezidentování, ale v září 2011 Kudrin opustil vládu. Tedy právě v době, kdy Putin vyhlásil svoji další prezidentskou kandidaturu.

„Sociální i politická atmosféra v naší zemi se v posledních měsících změnila k nepoznání. Opět směřujeme k tomu stát se nepřáteli Západu. Některé síly v Rusku si přejí naši izolaci, aby mohly ony samy lépe uchvátit moc v celé zemi. Jsem opravdu nepříjemně překvapen protizápadní rétorikou, která zaznívá z médií i úst ruských autorit,“ seznamují Financial Times své čtenáře s další částí rozhovoru Kudrina pro ITAR-TASS.

Kudrinův komentář podle Financial Times přichází v době, kdy panuje na vnitřním bankovním i finančním trhu nejistota vyvolaná uvalením dalších sankcí ze strany Západu. Rovněž výhled pro HDP nevypadá podle Financial Times příliš optimisticky. „Kudrin je nyní šéfem nevládního výboru pro občanskou iniciativu, ale s prezidentem Putinem minimálně jednou měsíčně konzultuje ekonomické záležitosti coby člen skupiny prezidentových ekonomických poradců."

Deník dále přináší názor bývalého poradce Kremlu a současného šéfa think tanku blízkého Dmitriji Medveděvovi Igora Jurgense, podle kterého je i „přes tuto kritiku Kudrin k Putinovi stále loajální. Je však zvyklý mluvit přímo a občas nedokáže odhadnout dopad svých slov.“ Zároveň dodává, že fakt, že „byl jeho názor publikován státní agenturou, ukazuje, že pozice kremelských liberálů posilují na úkor konzervativců a je možné očekávat jejich další pokusy vzít otěže směřování země do svých rukou.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

Publicista Dušan Neumann si otevřel velké deníky a přes internet pustil ČRo Plus, kde slyšel jen: „T…