Řecký exministr Varufakis chystal zvláštní plán. S kamarádem z dětství

27.07.2015 18:26 | Zprávy

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis podle řeckých médií uvažoval během svého mandátu o vytvoření souběžného platebního systému v Řecku. Pokyn k tomu prý dostal od nynějšího řeckého premiéra Alexise Tsiprase již loni v prosinci, tedy měsíc před parlamentními volbami v Řecku, které Tsiprase vynesly k moci, napsal konzervativní řecký list Kathimerini.

Řecký exministr Varufakis chystal zvláštní plán. S kamarádem z dětství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu Řecka na pražském Jungmannově náměstí. Sešlo se několik desítek lidí

Varufakis, který Tsiprasovu vládu tento měsíc opustil, tyto zprávy nepopřel. Tvrdí ale, že Řecko z eurozóny dostat pryč nechtěl a že některá média věc překroutila.

O tom, že dostal svolení k plánům na vznik souběžného platebního systému, Varufakis informoval během telekonference s investory. Hovor se prý konal 16. července, tedy zhruba týden poté, co se Varufakis vzdal funkce ministra financí, napsal v neděli list Kathimerini. Varufakis měl podle něj naplánovat platební systém, který by mohl fungovat v eurech, v případě nutnosti by ale "přes noc" mohl najet na drachmy.

Zprávy o údajném záložním plánu vyvolaly rozpaky ve vládní levicové straně SYRIZA

Varufakis údajně plán připravoval s malým týmem lidí. Mimo jiné prý najal svého kamaráda z dětství, nynějšího počítačového experta působícího na americké Kolumbijské univerzitě, aby se naboural do počítačových systémů řecké daňové služby a získal data potřebná ke vzniku souběžného systému. Systémy tohoto řeckého úřadu prý tehdy ovládali mezinárodní věřitelé Řecka, tedy Mezinárodní měnový fond a Evropská unie.

"Vytvořilo by to paralelní bankovní systém v době, kdyby banky byly uzavřené následkem agresivní činnosti Evropské centrální banky (ECB)," uvedl Varufakis podle přepisů telekonference, které Kathimerini zveřejnil na webu. Konečný souhlas k dalšímu postupu ale prý Varufakis od Tsiprase nedostal.

Zprávy o údajném záložním plánu vyvolaly rozpaky ve vládní levicové straně SYRIZA, jejíž je Varufakis nadále poslancem. "O Varufakisově plánu se nikdy nedebatovalo," sdělil podle agentury AFP řeckým médiím náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas. Opoziční středopravá strana Nová demokracie, sociálnědemokratická strana Pasok a centristická Potami vyzvaly vládu, aby zprávy médií prověřila.

Varufakis listu Daily Telegraph řekl, že uveřejněné výroky jsou pravdivé. Některá média prý ale věc překroutila tak, aby to vypadalo, že Varufakis návrat k drachmě plánoval od začátku. "Souvislosti toho všeho jsou takové, že mě chtějí vykreslit jako nebezpečného ministra financí a viní mě z vlastizrady," uvedl mimo jiné exministr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …