Nejviditelnějším projevem venkovské revolty proti městskému poručníkování je podle Féra bezesporu vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. A také brexit či podpora Andreje Babiše (ANO).
Důležité tak podle něj je to, aby byl nalezen společný dorozumívací kód s „venkovem“. „Někde se očividně stala ukrutná chyba. Chyba, která nám znemožňuje domluvit se alespoň na základních věcech. Neumíme se shodnout dokonce ani na významu zcela základních slov. Bohatství, spokojenost, bezpečí, lidskost – na každé straně příkopu, který jako čerstvá ošklivá jizva dělí společnost, těmto slovům rozumíme jinak. Situace je natolik vyhrocená, že význam například slova bezpečí pro ‚městského liberála‘ znamená pro ‚venkovana‘ přímé nebezpečí. Je to totální zmatení jazyků. Babylon,“ uvedl Fér.
Původní text ZDE
Závěrem dodal, že doufá, že věci nakonec nedojdou tak daleko jako v Německu dvacátých a třicátých let minulého století, kdy myslitel Oswald Spengler tehdejší hrozivou rozpolcenost společnosti popsal jako spor mezi Východem a Západem.
„Západ, to je společnost, která se pořád ještě vyhřívá v paprscích slunce a neuvědomuje si (nebo si nechce uvědomit), že to slunce už neodvratně zapadá. Východ, to je nastupující dravá síla. Snad na tom dnes nejsme tak, že je rozpor mezi ustupujícím ‚městským liberalismem‘ a nastupujícím ‚venkovským‘ tíhnutím k razanci a vůdcovství nepřeklenutelný,“ uzavřel Fér se slovy, že v roce 2017 si přeje, abychom se dokázali dorozumět i s lidmi, s nimiž nesouhlasíme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef