„Ekonomicky slabé Rusko není dobrá zpráva ani pro Itálii,“ řekl Prodi a zmínil i další aspekty, které doprovázejí západní sankce. „Nižší ceny na mezinárodním energetickém trhu mají pozitivní dopad na italské spotřebitele, kteří tak za plyn platí méně. Půjde však jen o krátkodobou výhodu. V dlouhodobém horizontu na takový vývoj Itálie doplatí,“ konstatoval Prodi, podle kterého nízké ceny ropy a plynu v kombinaci se sankcemi způsobí pokles HDP Ruska o pět procent, a v důsledku toho se sníží export Itálie do Ruska o 50 %.
Prodi si také povšiml, že zatímco se hodnota rublu vůči dolaru snižuje, tak export Spojených států do Ruska stále roste. Zatímco v případě vývozu ze zemí Evropské unie je tomu přesně naopak. „Jinými slovy, svět začíná chápat, o čem to celé je. V důsledku západních sankcí to jde s trhy a obchodováním z kopce. Centrální banky sice mohou tisknout peníze, ale nic takového pro nárůst obchodování nepomáhá. Takže centrální banka vydává každým rokem dluhopisy ve výši jednoho bilionu dolarů a maskuje tak skutečnost, že svět se utápí v hluboké ekonomické krizi,“ glosuje Tyler Durden na serveru Zerohedge.com.
Celý článek ZDE
Durden si rovněž všímá požadavku Ruska, aby Evropa odstoupila od Transatlantické dohody o obchodu a investicích (TTIP) a naopak uzavřela dohodu s Ruskem o založení Euroasijské ekonomické unie. Ta by otevřela cestu k vytvoření obchodní zóny, jež by měla pro Evropany patrně větší smysl než TTIP se Spojenými státy, a cituje vyjádření zástupce Ruska v Evropské unii Vladimira Čižova, který se k této otázce vyjádřil pro EUobserver. „Chceme tento návrh řešit s našimi evropskými partnery, co nejdříve to bude možné. Jsme přesvědčeni, že Euroasijská unie by vyhovovala zájmům obou stran.“
Čižov poukázal na to, že Rusko pro Evropu představuje výhodnějšího partnera než Spojené státy. „Opavdu věříte tomu, že je moudré vynakládat tolik politické energie na vytvoření volné obchodní zóny s USA, když máte k dispozici partnera, který se nachází hned u vašich hranic?“ prohlásil Čižov. Dohoda o současné podobě Euroasijské unie vstoupila v platnost 1. ledna a její součástí jsou prozatím Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Rusko. Kyrgyzstán by se měl připojit letos v květnu.
Durden uvádí, že Euroasijskou unii řídí po vzoru EU výkonný orgán, kterým je Euroasijská hospodářská rada. Politickým orgánem je potom Nejvyšší euroasijská hospodářská rada. „V příštích deseti letech je plánováno zřízení euroasijského soudu v Minsku, finančního regulátora v Astaně a otevření poboček Euroaijské hospodářské komise v Astaně, Biškeku, Minsku a Jerevanu. Hlavním cílem je umožnit od roku 2016 volný pohyb kapitálu, zboží a služeb pro čtyřicet odvětví průmyslu,“ popisuje Durden.
„Takže, Evropo, míč je na tvém hřišti. Buď si vybereš osud Japonska, které se dostává už do několikáté recese, protože jeho centrální banka pod dohledem Goldman Sachs plundruje zbytky bohatství, které ještě zůstaly střední třídě, nebo ukážeš, že už toho máš dost, a obrátíš se na východ?“ táže se Durden a odpovídá si poněkud skepticky, že rozhodnutí se dá asi předem očekávat, protože zájmy Evropanů hájí nikým nevolení byrokrati z Bruselu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro