Až do letošního léta se rodinný stav zaměstnanců OSN řídil legislativou státu, odkud pocházeli. Rozhodnutím Pan Ki-muna ale nyní OSN uznává platnost veškerých homosexuálních manželství, pokud byla uzavřena v zemi, jež takové svazky umožňuje. V důsledku toho OSN nyní přiznává gayům a lesbám příslušné příplatky bez ohledu na právní poměry v jejich domovské zemi.
Rusko vyvolalo hlasování, jímž chtělo rozhodnutí generálního tajemníka zvrátit. Proti ruskému návrhu se postavilo 80 zemí, 43 států návrh podpořilo. Sedmatřicet zemí se zdrželo hlasování a dalších 33 států nehlasovalo.
"Musíme jasně pojmenovat, o co se dnes Rusko pokusilo," komentovala ruský návrh stálá zástupkyně USA v OSN Samantha Powerová. "Chtělo poškodit autoritu generálního tajemníka OSN a exportovat svou domácí nenávist vůči gayům a lesbám," uvedla v prohlášení.
Rusko je kritizováno za zákon zakazující propagaci homosexuality
Rusko se předloni stalo terčem kritiky za kontroverzní zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Zákon, který podle kritiků omezuje svobodu slova, má širokou podporu ruské veřejnosti. Obviňování z represí proti sexuálním menšinám Moskva rozhodně odmítá.
Ruský zástupce Pjotr Iljičev před úterním hlasováním řekl, že OSN by se měla vrátit k dřívějšímu stavu, kdy o právech homosexuálů rozhodovala národní legislativa, nikoli plénum OSN. Světová organizace by podle něj měla respektovat "kulturní odlišnosti a svrchované právo každého státu rozhodovat o vlastních právních normách".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk