Podle Chovance Kunčarova "upovídanost" byla jedním z rizik úterního zásahu proti střelci. Starosta tak prý mohl ohrozit život muže, který se ukryl na toaletách. Útočník byl v tu dobu v restauraci, kde mohla být puštěna televize s vysíláním o činu. Kunčar si naopak stěžoval na to, že měl jen kusé informace od městské policie a zprostředkované zprávy od svědků, snažil se ale informovat obyvatele města. Poukázal na to, že ve stejnou dobu byly ve zpravodajství i policejní záběry z akce.
"Stav, kdy je starosta obce odkázán na kusé, neoficiální a zmatečné informace místo toho, aby jej informovala v zájmu občanů sama policie, je zcela nepřijatelný a nebezpečný," uvedlo hnutí v tiskové zprávě.
První místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík považuje Chovancovu kritiku Kunčara za neoprávněnou a lacinou. Vyzval ministra, aby se pokusil přístup policie změnit. Gazdík míní, že vedení vnitra a policie by mělo nastavit mechanismus, "jak v podobných případech zlepšit informovanost a spolupráci samospráv" s policisty. Ti by měli starostu o zákroku informovat neprodleně, dodal Gazdík. Podle starosty Božího Daru a šéfa senátního klubu STAN Jana Horníka je v cizině obvyklé, že jsou starostové do řešení krizových situací automaticky vtaženi.
Starostové si na neinformovanost stěžovali už víckrát. Podle STAN takto "policie selhala" i v případě výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk