Německý ministr financí Wolfgang Schäuble si podle svého někdejšího řeckého kolegy Varufakise přál, aby Řecko zmizelo z eurozóny, přičemž mu šlo o to, aby vystrašil další země platící eurem, které by následně akceptovaly další německé plány.
„Toto nepíšu jako řecký politik, který kritizuje způsob, jakým německý tisk očerňoval naše návrhy. Nepíšu to ani kvůli postoji Berlína, jenž odmítl posoudit náš plán na zkrocení státního dluhu. A nepíšu to ani kvůli rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) přiškrtit naši vládu nebo kvůli rozhodnutí dát ECB souhlas k zavření našich bank. Píšu to jako Evropan, který sleduje rozvoj jistého plánu pro Evropu – plánu dr. Schäubleho. A informovaným čtenářům kladu jednoduchou otázku: Je tohle plán, se kterým souhlasíte? Je tento plán opravdu dobrý pro Evropu?“ ptá se Varufakis v textu publikovaném na webu yanisvaroufakis.eu. Český překlad přinesl server A2larm.cz.
Německý šéf státní kasy usiluje o další prohloubení evropské integrace a o zrod politické unie. Podle řeckého exministra je to z jistého hlediska pochopitelný a logický plán. Je však otázkou, jestli si ho přeje zrealizovat jen Schäuble, nebo většina Evropanů. Šéf německé státní kasy totiž počítá s vytvořením pozice jakéhosi komisaře EU pro rozpočty, který by mohl odmítat rozpočty národní, pokud by v základních parametrech nesplňovaly předem domluvená kritéria.
„To ale vytváří dvojí problém. Zaprvé nebude možné dostatečně pojistit makroekonomiku eurozóny. A zadruhé plán bude porušovat základní principy liberální demokracie,“ upozorňuje Varufakis. Nejenže by veta rozpočtů představovala pošlapávání svobodné vůle Evropanů, ale navíc by ani nezabránila ekonomickým problémům, s jakými se Řecko potýká. Nebere totiž v potaz původní půjčky soukromých subjektů Řecku, které jsou součástí problému. Právě za tyto půjčky později převzaly zodpovědnost nadnárodní instituce a tomu by komisař pro finance nedokázal zabránit.
Politická federace by to zřejmě dokázala, jen jejím ustavením hodně ztratí menší evropské státy, tak to alespoň vidí Varufakis, podle něhož je především pro tyto státy lepší, když tvoří alianci rovnocenných partnerů, kteří sice mohou spolupracovat v hospodářské oblasti, ale rozhodující slovo v každé takové zemi má stále zdejší občan. Ve velké politické unii by hlas jednotlivce zeslábl, a to nesmíme zapomínat ani na to, že by jí bylo dosaženo za cenu zbídačení Řecka.
„Takže otázka zní: Co si o tom, milý čtenáři, myslíš ty? Odpovídá plán dr. Schäubleho tvým snům o demokratické Evropě? Anebo odstartuje tento plán, v jehož počátcích bylo s Řeckem zacházeno jako s vyvrhelem a obětním beránkem, mechanismus ekonomické nestability a autoritářství, které se vzájemně přiživují?“ ptá se Varufakis.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp