Speciální bankovní daň již zavedli například v Rakousku, Slovensku a Maďarsku. Český ministr financí Andrej Babiš její zavedení odmítá. Musí však čelit soustředěnému tlaku sociálních demokratů, kteří se ji snaží prosadit.
Bankovní daň nahrává Rusům
Šéf Erste považuje zavádění speciálních bankovních daní za populismus, který může mít vážné důsledky pro bankovní sektor dané země. Podle něj se už teď například ruští bankéři radují z toho, že v některých evropských zemích byla na banky uvalena zvláštní daň. Oni totiž nic takového neplatí, a tak mohou těmto finančním úřadům lépe konkurovat. Stejné je to prý ve Spojených státech amerických. Navíc by prý mohlo dojít k omezení bankovních úvěrů, což by se následně podepsalo na pomalejším růstu ekonomiky.
„Odhaduji, že Češi jsou příliš pragmatičtí, aby něco takového udělali,“ vyjádřil v rozhovoru pro Hospodářské noviny své přesvědčení.
Střední Evropa má podle Treichlova mínění ekonomickou krizi za sebou a je tak stále perspektivním regionem. Investice rakouské banky Erste se ve středoevropském regionu údajně dlouhodobě vyplatí. A to i přesto, že Erste svoji ztrátu na konci letošního roku odhaduje na 1,6 miliardy eur.
Česko má v zahraničí dobrou pověst
Šéf rakouské banky nicméně v rozhovoru varoval před novými daněmi a protiliberálními tendencemi, včetně snahy tlačit zahraniční investory k reinvestování svého zisku v dané zemi. „Česká republika velmi těžila z přímých zahraničních investic. Když bude pro investory prostředí nepříznivé, půjdou jinam,“ myslí si.
„Česko, i když se tam rychle měnili vládní politici, má stále pověst stabilní a důvěryhodné země. Ve skutečnosti má lepší pověst v zahraničí než doma. Vzdát se jí kvůli krátkodobým ziskům by nebylo dobré,“ dodal na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš