Grässle, která minulý týden přijela do Prahy prověřovat s kolegy chyby v kontrole a auditech fondů EU, Babišovi doporučila, aby se jako ministr vzdal svých firem. K ukončení podnikání poté předsedu ANO vyzval i premiér Bohuslav Sobotka. Sám Babiš ale střet zájmů odmítl s tím, že je majitelem akcií, nikoli podnikatelem. Europoslankyně podle něj nemá správné informace a Sobotka „netuší, co je to podnikat".
Verhofstadt v prohlášení uvedl, že snaha Babišovy strany prosadit změnu v oblasti finanční kontroly a v přístupu k boji se zneužíváním evropských fondů je zásadní a volebními preferencemi ANO jasně potvrzená. „Je odpovědností všech evropských politiků hledat spolu s občany řešení, místo toho, aby se šmahem šířila politicky zkreslená a nepodložená obvinění," uvádí šéf ALDE, aniž by Grässle jmenoval.
Předseda ALDE je přesvědčen, že Evropský parlament je ochoten a schopen podílet se spolu s českými úřady na vymýcení korupce z veřejného života a na zvýšení transparentnosti ve využívání evropských fondů.
Lídr ANO pro evropské volby Pavel Telička počátkem března po setkání s Verhofstadtem v Praze prohlásil, že ANO hodlá s ALDE v Evropském parlamentu spolupracovat. ANO tam nyní své zástupce nemá, při volbách v roce 2009 ještě neexistovalo. Konečné rozhodnutí o tom, k jaké frakci se případně evropští poslanci ANO připojí, chce hnutí učinit až těsně před květnovými volbami nebo po jejich skončení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk