„Lidí, kteří dnes nepociťují, že mají lidská práva, je tady víc než dost,“ poznamenala hned v úvodu pořadu Semelová. Poukazovala tím na lidi bez práce, bez střechy nad hlavou a obecně lidi ohrožené chudobou. Ohroženy jí jsou prý už děti. Řada z nich si nemůže dovolit ani se zúčastnit lyžařských kurzů.
Dřív lidi dostávali slušnou mzdu, dnes manažeři dostávají zlaté padáky
A jak to bylo za socialismu? Lidé, kteří dnes bývalý režim kritizují, za něj vystudovali. Tehdy prý bylo školství ještě kvalitní. Ona sama nezná případ nikoho, kdo by za minulého režimu nemohl studovat, zato zná konkrétní příklady z dneška, kdy je studium z ekonomických důvodů znemožněno řadě občanů. „Tady se neustále zveličují represe, ale nemluví se o úspěších, které tu byly. Byly tady úspěšné podniky. Bylo tady kvalitní školství. Podívejte se, v jakém stavu je dnes. Místo kultury je tady vulgarita, pokleslá kultura,“ hřímala ve studiu komunistka.
Následně se vyjádřila i k lustračnímu zákonu. Připomněla, že KSČM není v jeho kritice sama. Naproti tomu strana prosazuje zákon služební, aby se zaměstnanci nemuseli bát šikany ze strany nadřízených. U úředníků by prý měla rozhodovat odbornost. Platí to podle Semelové i o možných bývalých spolupracovnících StB. Rozhodující je, v čem mohou pomoci své zemi dnes. „Spolupracovník StB ještě pro mě neznamená, že by to byl někdo neslušný,“ uvedla.
Za rozhodující považuje zajistit práci pro lidi. Nestalo by se to ale mávnutím kouzelného proutku, je třeba začít podporou malých i středních firem, výstavbou bytů a tak podobně. Za minulého režimu lidé prý pracovali za slušnou mzdu. Ne jako dnes, kdy někteří „rádoby manažeři“ dostávají zlaté padáky a dvě třetiny lidí tu nedosáhnou ani na průměrnou mzdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp