„Opravdu nevím, jestli ústavní soudci můj návrh ocení. Ani jsem se jich na to nevyptávala. Prostě se domnívám, že takto by to mělo být,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz senátorka, která byla v letech 2002 až 2012 byla místopředsedkyní Ústavního soudu.
Dáma má za to, že se na ústavní soudce jaksi zapomnělo. Už i poslanci a senátoři se za své případné přestupky zodpovídají v klasickém přestupkovém řízení. Je na čase, aby se i ústavní soudci dostali mezi „smrtelníky“. Jinak se může opakovat případ ústavního soudce Radovana Suchánka, který v roce 2016 prosvištěl Břeclaví rychlostí takřka sto kilometrů v hodině. A nic se mu nestalo. Zákon říká, že smí být maximálně pokárán svými kolegy, což také byl, ale tím to skončilo.
To neznamená, že by Wagnerová chtěla sebrat ústavním soudcům imunitu úplně. Jako ústavní činitelé ji mají poslanci, senátoři a jako strážci ústavy by jí podle senátorky měli mít i ústavní soudci. Ale všechno má své meze. Na přestupky by se podle jejího názoru vztahovat neměla.
Wagnerová navrhuje, aby si ústavní soudce, který spáchá přestupek, mohl vybrat, zda se podvolí místnímu úřadu nebo příjme trest od kolegů v kárném senátu.
„Budu mluvit o poměrech, které jsem znala já. Vím, že někteří kolegové, kteří se dopustili dopravních přestupků, tak ačkoliv by neměli, se nakonec podrobili blokové pokutě. Ale někdy to není žádná výhra, pokud se dostanete před vlastní orgán, protože ten může být mnohem přísnější než orgány správní,“ řekla Wagnerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp