Za téma letošního roku fond vyhlásil protidrogovou prevenci, která má omezit šíření pervitinu z Česka do Německa. Fond proto částkou 190.000 Kč podpořil například organizaci Tandem, která koordinuje čtyři pracovní setkání ve Weidenu, Řezně a v Plzni, na kterých se budou experti zabývat školní i mimoškolní prevencí a možnostmi terapie v Česku a Německu.
Sumu 675.000 Kč fond věnuje na výstavu nazvanou „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka", která se od června představí na Pražském hradě. Praha bude po Moskvě a Varšavě teprve třetí mimoněmeckou zastávkou této expozice, kterou zpracovali historici pod vedením odborníků z památníku koncentračního tábora v Buchenwaldu.
V oblasti literární tvorby fond podpořil chystané vydání další části dvojjazyčné edice sebraných spisů Vladimíra Holana a připravované první německé vydání nejdůležitějších děl a dopisů českého reformátora Jana Husa, od jehož upálení v Kostnici uplyne příští rok 600 let. Od fondu na tyto záměry poputuje 310.000 Kč, respektive 160.000 Kč.
Kromě těchto projektů bude fond dotovat také česko-německé školní iniciativy nebo sociální projekty sbližující světy handicapovaných a zdravých dětí z obou stran hranice.
Praha a Berlín zakotvily vznik fondu v česko-německé deklaraci z ledna 1997. Jeho úkolem je napomáhat rozmanitým způsobem setkávání Čechů a Němců. V prvních deseti letech svojí existence sehrál fond také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk