Kusturica nejprve hovořil o sarajevském atentátu z roku 1914, který rozpoutal události první světové války a bývá kladen za vinu Srbsku. Režisér vysvětloval, že v rakouské monarchii se projevovaly již před válkou značně odstředivé tendence, které povzbuzovaly vznik separatistických organizací, například na jihu organizace Mladá Bosna, usilující o připojení tohoto sporného území k Srbsku. Pro organizaci odhodlaných mladých jihoslovanských intelektuálů byl prý velkým vzorem i Tomáš Masaryk.
"Ono se říká už nebýt otrokem,“ připomněl Kosturica jejich heslo. Podle něj jsou dva způsoby, jak vidět sarajevský atentát. "Já to vidím tak, že ten jeho výstřel nezačal válku, ale skončil otroctví,“ hájí střelce Gavrila Principa Kusturica.
Kromě toho prý samozřejmě existuje druhá teorie, podle Kusturici revizionistická, podle které se jednalo o teroristický akt a začátek války. Tu však režisér odmítá. "I Němci dnes připouštějí, že tu válku chtěli už předtím,“ podotkl režisér a vzpomněl tzv. "Fischerovu teorii“ dávající odpovědnost za první světovou válku Němcům.
Pak režisér promluvil o Srbsku a jeho příslušnosti k Evropě. "My jsme bílý, evropský národ. Dali jsme západní civilizaci Teslu nebo Djokoviče,“ vykládal režisér. O příslušnosti Srbů k evropské civilizaci prý není nejmenších pochyb. To však neznamená, že budou ochotni se zříci své identity.
Video s povídáním Emira Kusturici ZDE.
"Madeleine Albrightová říkala, že chce, aby se Srbové chovali jako Češi. Ale to není možné, protože Češi se tak chovají proto, že jsou vedle Němců. A my jsme někde úplně jinde,“ odkázal srbský režisér americkou exministryni na mapu.
Jakkoliv Srbsko podle něj bezesporu je evropským národem, je velkou otázkou, zda by mělo vstoupit do Evropské unie. Podle Kusturici je prý otázkou, zda se z EU nestává takové NATO, které Srbsko v roce 1999 bombardovalo. "Měli bychom zůstat neutrální,“ doporučil nakonec.
Pak ještě pohovořil o tom, jak tento srbský postoj formovali českoslovenští intelektuálové a umělci, jaké Srbsko nikdy nemělo, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Kundera nebo Miloš Forman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav