„Právě svědectví jejích (StB) zaměstnanců ve významné míře pomohlo očistit (ačkoliv zatím jen v prvním stupni) českého Berlusconiho Andreje Babiše od podezření, že byl agentem komunistické StB. Jisté je, že tito pánové lhali buď před listopadem 1989, nebo lžou nyní. Soud se rozhodl, že nyní už mluví pravdu a má pocit, že tomu nasvědčují i jiné důkazy, než jsou jejich svědectví," napsal deník k výpovědím někdejších příslušníků StB. Ti během procesu zpochybnili pravdivost informací z archivních svazků o naverbování Babiše jako agenta StB s krycím jménem Bureš v 80. letech a o jeho údajné vědomé spolupráci s tehdejší tajnou policií.
Slovo historiků je slabší než výpověď zaměstnanců StB
List poznamenal, že podle zatím nepravomocného verdiktu, který zkoumá odvolací soud, evidencí Babiše ve svazcích StB došlo k zásahu do jeho soukromého, pracovního, ale i společenského života a byla prý ohrožena jeho možnost veřejně působit v rámci politického života v České republice.
„Historici se mohou postavit na hlavu, ale jejich slovo podpořené kromě jiného křížovým propojením spisů, v nichž se ocitly zmínky o krycím jménu, přehluší svědectví těch, kteří tento systém dlouhá léta drželi při životě," uvedl deník v reakci na postup slovenského Ústavu paměti národa, který během procesu předložil soudu několik archivních dokumentů StB, v nichž je zmiňováno jméno agenta Bureše.
Proces ohledně údajné Babišovy spolupráce s StB není podle listu Sme v první řadě o tom, zda byl Babiš agentem StB. „Jeho případ je hlavně o tom, jak lehce dokážou soudy uvěřit verzi, která vyhovuje lidem minulosti. A u Babiše se jim to zatím daří velmi lehce," uzavřel deník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk