Smrad z moči a výkalů. Tak prý u nás žijí staří lidé v nelegálních ,,domovech důchodců"

25.06.2014 7:40 | Zprávy

V České republice existují načerno provozované „domovy důchodců“, v nichž špatná péče prý hraničí s trýzněním starých lidí. Píše o nich dnešní MF Dnes. Ombudsmanka Anna Šabatová před těmito neregistrovanými ústavy pro staré lidi varuje. Zatímco totiž skutečné domovy důchodců musí splňovat přísné normy, ony „penziony“ či „centra péče“ nikdo nekontroluje.

Smrad z moči a výkalů. Tak prý u nás žijí staří lidé v nelegálních ,,domovech důchodců"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Tento byznys kvete, přestože za nelegálně provozovaný ústav, který nemá registraci, hrozí milionová pokuta. Anna Šabatová však říká, že pokutu nemá kdo udělit, protože úředníci se prý o jejich existenci ani nedovědí.

„Nejenže obcházejí právo, ale hlavně mají nižší kvalitu péče. V zařízeních klientům velmi často odnímají všechny peníze či doklady. I kdyby se rozhodli odejít, jako že kvůli svému stavu většinou nemohou, toto jim v tom zabrání. Bohužel není výjimkou ani to, že jsou ti lidé přes noc v pokojích zamykáni bez pomoci,“ popisuje situaci Šabatová.

Podnikatelé obcházejí zákon prý jednoduše. Namísto, aby otevřeli domov důchodců a pořídili si registraci, otvírají „domy“, „centra péče“ či penziony a tvrdí, že se zákon na jejich zařízení nevztahuje.

Páchla tam moč a výkaly

Ochránkyně práv zveřejnila výsledky kontroly jednoho takového zařízení v Kunštátu. V „Centru komplexních služeb pro rodinu a domácnost“ tam prý žije na dvacet lidí. Mají těžká postižení, mezi něž patří demence či paranoidní schizofrenie. Zařízení prý vykazovalo mnoho nedostatků. Byl zjištěn zápach moči a výkalů. Jeden z klientů byl údajně přikurtován amatérskými pásy k posteli. Zpráva také uvádí, že o klienty se starají „sestry“ s platem 60 Kč za hodinu.

„Existuje spousta předpisů a norem, které pro mě nemají význam. Na trhu sociálních služeb je mezera, kterou jsme pokryli. Přijímáme klienty, které nikdo nechce. Kolikrát děláme i charitu,“ říká ředitelka zařízení Khrystyna Chereni. MF Dnes píše, že podle ředitelky není žádný důvod k registraci, protože provozuje ubytovnu a další služby nájemníkům prý pouze zprostředkovává.

Jde o výhodný byznys

Tyto neregistrované „domovy“ však přinášejí majitelům značné zisky. MF Dnes upozorňuje na skutečnost, že zatímco registrovaná zařízení musí ze zákona klientům ponechat patnáct procent důchodu, ta neregistrovaná si prý berou celý a ještě vyžadují další příplatky od příbuzných. Měsíčně tak lůžko přijde i na 25 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soda Jiřímu Strachovi. Anděl Páně je prý estébák

13:46 Soda Jiřímu Strachovi. Anděl Páně je prý estébák

Vánoce mají být obdobím klidu a pohody, A také obdobím, kdy na různých televizních kanálech běží jed…