Sobotka: BIS musela kvůli úsporám propouštět. Teď by naopak měla nové lidi nabrat

11.01.2015 21:27 | Zprávy

Bezpečnostní informační služba (BIS) by měla posílit. A to nejenom finančně, ale i získáním nových lidí, řekl po pařížské manifestaci proti terorismu novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). BIS byla podle něj v minulých letech postižena škrty, a byla tak snížena její kapacita, což je potřeba napravit.

Sobotka: BIS musela kvůli úsporám propouštět. Teď by naopak měla nové lidi nabrat
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži v posledních dnech Sobotka řekl, že spolupráce bezpečnostních složek v tuto chvíli funguje. Za důležité považuje to, aby se tak, jako se postupně posiluje po letech škrtů armáda, posílila kapacita tajných služeb, včetně BIS.

V minulých letech došlo ke snížení kapacity BIS

"Tak, aby Bezpečností informační služba byla připravena na aktuální rizika, která tady existují. I Bezpečnostní informační služba byla v minulých letech postižena škrty, to znamená, že došlo ke snížení její kapacity, a je potřeba tyto věci napravit,“ řekl Sobotka. Lidé by podle něj měli mít jistotu, že stát a bezpečnostní složky jsou schopny na podobná rizika reagovat.

BIS v minulosti musela kvůli škrtům snižovat počty zaměstnanců, řekl předseda vlády. Náprava nebude jednoduchá a potrvá pravděpodobně několik let. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes v České televizi řekl, že vychovat kvalitního agenta může trvat až deset let.

V milionovém průvodu Paříží reprezentovali ČR Sobotka a Zaorálek

“Já bych byl velmi rád, kdyby ředitel Bezpečnostní informační služby připravil plán na dva až na tři roky, kterým bychom zajistili posílení kapacity BIS a modernizaci BIS, tak abychom byli schopni garantovat občanům maximální možnou míru bezpečnosti," poznamenal Sobotka.

Více než milion lidí, kteří dnes v Paříži přišli manifestovat za svobodu slova a za jednotu v boji proti terorismu, zcela zaplnil náměstí Republiky i okolní ulice. V průvodu byli kromě politiků z desítek evropských i mimoevropských států také příbuzní obětí. Česko tam zastupovali Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Ve středu zaútočili ve francouzské metropoli dva islámští radikálové na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a zabili tam 12 lidí. Ve čtvrtek pak další ozbrojenec zastřelil policistku a den nato přepadl košer supermarket, kde zahynuli čtyři lidé. Premiér Manuel Valls připustil, že pochybily francouzské tajné služby.

 

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

15:25 Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

Lékař původem ze Saúdské Arábie Taleb A. rozséval smrt na vánočních trzích v Magdeburku. Zavraždil n…