Sobotka: U fiskálního paktu je překážkou hlavně snížení deficitu

14.05.2014 11:52 | Zprávy

Koalice by v případě plného přistoupení k fiskálnímu paktu mohla mít problém především s rychlým snížením strukturálního deficitu. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda by podle premiéra musela buď zvýšit daně, což odmítá ANO, nebo škrtat, což se zase nelíbí sociální demokracii. Vláda dosud předpokládala, že se paktem bude plně řídit až po přistoupení k euru.

Sobotka: U fiskálního paktu je překážkou hlavně snížení deficitu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na mítinku ČSSD v Moravské Třebové

Fiskální pakt požaduje, aby státy, které se k němu rozhodnou připojit, do jednoho roku od vstupu v platnost této smlouvy přijaly právní předpis, který zajistí, že strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 procenta HDP. Podle konvergenčního programu by se strukturální deficit měl pohybovat v následujících letech kolem 1,7 procenta HDP. Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.

„Pro nás je rychlé snížení strukturálního deficitu pod jedno procento vlastně největší překážkou. Dokázal bych si ho představit, pokud bychom se v koalici dokázali pohnout v debatě o daních," uvedl ministerský předseda. Zvýšení daní dlouhodobě odmítá ANO. Další možností jsou podle Sobotky škrty v mandatorních výdajích, proti kterým je ale zase sociální demokracie.

Proběhnou jednání mezi TOP 09 a Sobotkou

Opoziční TOP 09 v úterý vládě nabídla, že podpoří schválení fiskálního paktu i návrhy státních rozpočtů, které budou v souladu s požadavky paktu. Podmínkou ovšem je, aby vláda během projednávaní paktu v Poslanecké sněmovně mezi prvním a druhým čtením oznámila EU, že se hodlá již nyní řídit pravidly hlídajícími rozpočtovou kázeň.

Sobotka dnes řekl, že bude s TOP 09 o této nabídce jednat. Koalice totiž potřebuje hlasy poslanců bývalé vládní strany ke schválení paktu v Parlamentu ústavní většinou.

Vláda schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie na konci března. Podle dřívějšího vyjádření Sobotky by se ale Česko hlavními opatřeními paktu řídilo až po přijetí eura. Pozice ČR je podle něj srovnatelná s pozicí Polska, Švédska nebo Litvy. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) není reálné, aby ČR do eurozóny vstoupila v tomto volebním období. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…