Fiskální pakt požaduje, aby státy, které se k němu rozhodnou připojit, do jednoho roku od vstupu v platnost této smlouvy přijaly právní předpis, který zajistí, že strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 procenta HDP. Podle konvergenčního programu by se strukturální deficit měl pohybovat v následujících letech kolem 1,7 procenta HDP. Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.
„Pro nás je rychlé snížení strukturálního deficitu pod jedno procento vlastně největší překážkou. Dokázal bych si ho představit, pokud bychom se v koalici dokázali pohnout v debatě o daních," uvedl ministerský předseda. Zvýšení daní dlouhodobě odmítá ANO. Další možností jsou podle Sobotky škrty v mandatorních výdajích, proti kterým je ale zase sociální demokracie.
Proběhnou jednání mezi TOP 09 a Sobotkou
Opoziční TOP 09 v úterý vládě nabídla, že podpoří schválení fiskálního paktu i návrhy státních rozpočtů, které budou v souladu s požadavky paktu. Podmínkou ovšem je, aby vláda během projednávaní paktu v Poslanecké sněmovně mezi prvním a druhým čtením oznámila EU, že se hodlá již nyní řídit pravidly hlídajícími rozpočtovou kázeň.
Sobotka dnes řekl, že bude s TOP 09 o této nabídce jednat. Koalice totiž potřebuje hlasy poslanců bývalé vládní strany ke schválení paktu v Parlamentu ústavní většinou.
Vláda schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie na konci března. Podle dřívějšího vyjádření Sobotky by se ale Česko hlavními opatřeními paktu řídilo až po přijetí eura. Pozice ČR je podle něj srovnatelná s pozicí Polska, Švédska nebo Litvy. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) není reálné, aby ČR do eurozóny vstoupila v tomto volebním období.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk