Sobotka se vyznal, jak jej inspiruje Karel IV. Chtěl by prý vládnout, jako on

12.05.2016 19:11 | Zprávy

Karla IV. je třeba vidět především jako Evropana, řekl při projevu na dnešním slavnostním shromáždění akademické obce Univerzity Karlovy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Strategické vládnutí tohoto římského císaře a českého krále považuje za inspiraci pro současnost. Shromáždění bylo součástí oslav 700. výročí narození Karla IV., které připadá na sobotu, připomíná ČTK.

Sobotka se vyznal, jak jej inspiruje Karel IV. Chtěl by prý vládnout, jako on
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Sobotka připomněl, že Karel IV. vládl v době, kdy byla Evropa neklidná. Proto může být inspirací pro současné politiky, kteří musejí reagovat na hrozbu terorismu, migrační krizi nebo obavy z další ekonomické recese. Ani nyní podle Sobotky jednoduchá řešení nemohou fungovat. Je třeba činit koncepční rozhodnutí podobně, jako to dělal Karel IV. Představoval si budoucnost o krok dál, než je dosažitelnost lidského života, uvedl premiér. „Pokud my, v době četných projevů krize našeho kontinentu, uvidíme v Karlovi IV. v první řadě Evropana, odneseme si do dnešních časů posilu i odpovědnost,“ doplnil.

Ve Velké aule Karolina připomněl, že právě od akademické obce veřejnost očekává polemiku s jednoduchými řešeními. Jako úkol univerzitního prostředí to vnímá i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Je třeba vyjadřovat se k aktuálním otázkám bez ohledu na to, co říkají výzkumy veřejného mínění nebo jakýkoliv politický představitel,“ řekl.

Je k tomu nutná odvaha, kterou označil za jeden ze sedmi aspektů nezbytných pro úspěch moderní univerzity. Těmi zbývajícími, které rovněž vycházejí z inspirace Karlem IV., jsou tradice, pokora, odpovědnost, vizionářství, lidskost a pravda.

Kromě Sobotky se slavnostního shromáždění zúčastnili i další státní představitelé

Studenti i vědci musejí respektovat práci svých předchůdců i kolegů. Úkolem univerzit je získávat a udržet inspirativní a pracovité studenty. Je třeba odpovědně přistupovat k tomu, že kvalita vysokoškolského vzdělání do značné míry určí, jak bude vypadat Česko za desítky let. Lidskost spočívá v šíření demokratických principů i umožnění přístupu ke vzdělání lidem, kteří nemají dostatečné zázemí nebo jsou hendikepovaní. Bádat, ani studovat nelze bez elementární poctivosti, doplnil Zima. Odvaha je podle něj třeba k tomu, aby se tyto aspekty projevily navenek.

Kromě Sobotky se slavnostního shromáždění zúčastnili i další státní představitelé, například předseda senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Připojili se také pražský arcibiskup Dominik Duka a jeho předchůdce Miloslav Vlk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

6:50 Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

Pachatel útoku na vánočních trzích v Magdeburku byl před několika lety hostem britské veřejnoprávní …