V úvodu pořadu oceňoval, že Česká republika opět začala zvyšovat výdaje na obranu a modernizovat se. „Potřebujeme se připravit a být rychlejší,“ shrnul svůj pohled Gabal. Musíme se znovu naučit teritoriálně bránit určité území. „Po období zahraničních misí je načase se to znovu naučit,“ zaznělo také z úst poslance.
Stejně tak se musíme připravit na hybridní válku, jak jsme ji viděli na Krymu, kam napochodovaly ruské jednotky, ale neoznačené. „To je relativně nové a je třeba se na to adaptovat. Vláda v Moskvě ukázala jak v Kyjevě, tak v Sýrii, kudy hodlá kráčet. Rusko bylo jak v Kyjevě, tak v Damašku ochotné spolupracovat s těmi, kteří jim dovolí budovat v oblasti vojenskou infrastrukturu. Bez ohledu na to, jak moc jsou tito lidé kompromitovaní a nepřijatelní,“ varoval Gabal. I na to se musíme připravit. Rusko jasně ukazuje, že v Sýrii usiluje především o udržení Bašára Asada u moci, boj s Islámským státem je až na druhé koleji.
Já pamatuji hodně. Ale chování Ruska dnes...
Na lehkou váhu nebere ani kybernetické útoky. Jeden z nich zažil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž čelí pokusu o diskreditaci. Gabal v této věci vychválil české novináře. „Čeští novináři celou tu věc rychle pochopili a stáhli ji dolů, takže zůstala jen na těch proruských serverech,“ poznamenal.
Poslanec byl přítomen jednání mezi EU a Ukrajinou, kterého se zúčastnilo i Rusko. „Já ještě ze sovětských dob pamatuji leccos, ale to, co předváděli např. ruští představitelé z MGIMO, tak to byla agresivní rétorika o tom, že na Ukrajině vládne fašismus a tak podobně... Nejde tady o věcnou diskusi, ale o to, že se tamní lidé snaží zjistit, co si myslí ruský prezident Vladimir Putin, a následně do věcné diskuse vnášejí emoce, strach,“ varoval zákonodárce.
Podobným směrem bohužel kráčela skupina Českoslovenští vojáci v záloze, kteří mají za to, že NATO chystá válku. „Tato země je bezprecedentně spjata se Západem, a pokud si chceme tuto vazbu oslabit ať už lhaním, manipulací, budeme se vracet někam, odkud jsme se dlouhá léta nemohli dostat,“ varoval host pořadu.
Zeman nepomáhá
Udržení racionální debaty nenapomáhá ani prezident Miloš Zeman, který se opakovaně zastal Ruské federace v krizi na Ukrajině. Věcnou diskusi znesnadňují i prezidentovy bonmoty. Mimo jiné i bonmot o premiéru Sobotkovi a kalašnikovu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp