Sociálno nás pěkně zničilo. Zaměstnavatelé zabraňují v rozmnožování, láteřila ekonomka Šichtařová

01.09.2017 22:02 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu na serveru iDnes.cz zmínila o dle jejích slov zajímavém průzkumu, jehož autorem je společnost Robert Half U.K. „Podle něho zhruba ve věku kolem 35 let začínají lidé svou práci... nenávidět,“ poznamenala Šichtařová.

Sociálno nás pěkně zničilo. Zaměstnavatelé zabraňují v rozmnožování, láteřila ekonomka Šichtařová
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

Na svém blogu si povšimla několika souvislostí. „Podle autorů jsou prý ony špatné pocity spojené s prací povětšinou jednak důsledkem stresu z vysoké pozice, anebo naopak stresu z příliš pomalého postupu k vysoké pozici, a to vše ve spojení s nedostatkem rodinného štěstí. Nejsou děti, nejsou partneři, je jen práce a kariéra. A jsme doma. Pro samou kariéru nemají lidé čas na dlouhodobé vztahy, a jakkoliv si sugerují, že jim to tak vlastně vyhovuje, jejich biologická přirozenost je nakonec stejně dožene a vybere si svou daň v depresi a nenávisti k tomu, co je pro ně ‚nejdůležitější‘: ke své vlastní kariéře,“ popsala s tím, že i ona sama potkává hromady takových případů. 

„Jsou zaměstnání, ve kterých se zaměstnavatelé snaží zaměstnancům nejrůznějšími benefity doslova podbízet, aby se měli jak vepříci v žitě, protože se jim to vrací na vyšším výkonu. V tomto ohledu jsou globálně vyhlášené Facebook, Google či poradenské společnosti. Známé je, že jejich zaměstnanci mají po celý den neomezené množství jídla a pití, firemní odvoz do práce, školku v budově zaměstnavatele a další výhody,“ popsala Šichtařová a dodala, že i když se to zdá úžasné, je to jen normální vyždímání zaměstnance. „Co si myslet třeba o tom, že některé americké firmy nabízejí ženám, že jim přidají 20 000 dolarů na zmrazení vajíček, aby odložily těhotenství? Dobrý benefit?“ zeptala se. 

A pouští se do žen, které místo toho, aby se cítily znechuceně, neboť jim zaměstnavatel zabraňuje v rozmnožování, mají naopak pocit důležitosti, protože zaměstnavateli stojí za to, aby se je snažil udržet v práci.

„Namísto o větším vysávání zaměstnanců se dokonce mluví o modernizaci řízení práce. Pěkný to eufemismus. Zaměstnancům ale díky tomu roste hřebínek a cítí se v chodu společností čím dál podstatnější. Chtějí míň šéfů a chtějí mít možnost i z podřízených míst mluvit do chodu společnosti. Zvlášť proslulé je tím Švédsko. Zaměstnanci si připadají tak nějak důležitější... a svou důležitost zajídají antidepresivy,“ dodala Šichtařová s tím, že největší spotřeba antidepresiv v Evropě je v zemích, které mají přebujelý sociální stát. „Tedy v zemích, kde kariéra mívá přednost před rodinou. Kde feminismus je víc než tradiční rozdělení rolí. Tak se mi tak zdá, že nás to sociálno pěkně zničilo,“ uzavřela.

Původní text ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už zase nebohým dětem vymývají hlavy. A Bek to teď chce dorazit, varuje Majerová

12:58 Už zase nebohým dětem vymývají hlavy. A Bek to teď chce dorazit, varuje Majerová

„Výsledky našeho školství jsou po více než třiceti letech od převratu katastrofální. Vládnoucí režim…