Ministerstvu spravedlnosti se není co divit. Dosavadní praxe mezi znalci je totiž podle zjištění MF Dnes téměř děsivá. „Znám mnoho případů, kdy u soudu byl znalecký posudek, který byl v rozporu i se základními fyzikálními vlastnostmi. Ačkoliv v soudní síni seděli tři právníci – soudce, státní zástupce a obhájce – nikdo s tím nic neudělal,“ popisoval Aleš Vémola z Vysokého učení technického v Brně.
Kontrolování posudků odborníky
„Chci, aby nás soudy důsledně informovaly, pokud v řízení narazí na dva protichůdné posudky. My se takovou věcí budeme zabývat. Zjistíme, který ze znalců pochybil, a budeme ukládat odpovídající sankce,“ vysvětloval MF Dnes záměry Ministerstva spravedlnosti náměstek Robert Pelikán.
K nápravě situace by ministerstvu měla pomoci kontrola posudků ověřenými kapacitami v jednotlivých oborech. „Bez toho se to neobejde. Ale jsme přesvědčeni, že se to bohatě vyplatí, už vzhledem ke zrychlení soudních řízení. K tomu totiž ta možnost spolehnout se na posudek povede,“ poukazoval náměstek Pelikán na pozitiva kontrol. Za pochybení by znalci mohli dostat pokutu. V krajním případě jim hrozí i vyškrtnutí ze seznamu znalců.
Máslo na hlavě má i Ministerstvo spravedlnosti
Soudci plán ministerstva vítají. Podle MF Dnes ale zároveň poukazují na to, že vinu na současné situaci v oblasti soudního znalectví má i samo Ministerstvo spravedlnosti, které se údajně problematice desítky let nevěnovalo.
„V podstatě se obvykle omezuje na formální stránku věci, věcná správnost se neposuzuje s odůvodněním, že k tomu ministerstvo nemá potřebnou odbornost. Chybí také systematická spolupráce se soudy, které nám případy, kdy se setkají s podezřelými posudky, obvykle nehlásí,“ hájil ministerstvo náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš