V neděli Česká televize připomněla starší díl z pořadu Hledání ztraceného času natočený v roce 2000. V něm moderátor Karel Čáslavský prezentoval doposud neznámé záběry z 15. března a dalších dní. Ty ukazovaly poněkud jiné obrázky, než jsme si s počátkem protektorátu obvykle spojovali.
Doposud byly události prezentovány převážně tak, že v chmurné březnové plýskanici „vítali“ místní německá vojska zklamaným mlčením či dokonce hrozením pěstí. Záběry, které byly v pořadu prezentovány, ale ukázaly jásající davy a lidi, kteří se s německými vojáky vesele družili.
„Ti, co mávají, to jsou místní Němci. Češi asi byli raději někde schovaní,“ pronesl v průběhu pořadu do záběrů projíždějících kolon moderátor Karel Čáslavský.
Vše začalo záběry z Prahy, zejména z předměstí. Vrcholem snímku byl dav „čumilů“, spokojeně přihlížející zabavování obchodu ve Vršovicích.
K vidění byly i záběry z Brna s početnou německou menšinou. Tisíce lidí připravily vojákům, kteří díky blízkosti hranic dorazili do města hned v brzkých ranních hodinách, nadšený špalír celým centrem města, ve kterém nebyla nouze o úsměvy, nadšené výkřiky či typicky nacistické pozdravy pravicí.
V Českých Budějovicích pak vojáci wehrmachtu přímo na náměstí vařili ve velkých kotlích polévku a guláš, na které si místní obyvatelé v zástupech chodili. Film, natočený pravděpodobně německou propagandou, ukazoval spokojené občany s nafasovaným proviantem.
Do Českých Budějovic měl tři dny po 15. březnu dorazit i sám Hitler a město (které již převzala nová garnitura, která hned první den přičinlivě přejmenovala tři hlavní náměstí na Hitlerovo, Göringovo a Goebbelsovo) bylo za tímto účelem slavnostně vyzdobeno v nacistickém stylu. Nakonec však nejvyšší představitel Německa nedorazil, na náměstí plném vlajek s hákovým křížem tak vítali pouze generála německého wehrmachtu.
Pořad zaujal i zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka, podle kterého bychom na scény, které v něm byly k vidění, neměli zapomínat. „Na starých filmových záběrech bylo vidět, jak německé vojsko vítají stovky a tisíce tehdy československých občanů. Je to jen připomenutí toho, že odsun německého obyvatelstva z českých zemí po válce byl zcela nezbytný,“ dodává.
Hácha svěřil rozpadlý stát do rukou vůdce
Kromě toho se internetem šíří i video prezentující události 15. března pohledem německého a následně i protektorátního filmového týdeníku, vysílaného tehdy tradičně v kinech před filmem.
Podle něj bylo Československo státem, který nerespektoval právo národů na sebeurčení a pod vlivem jejich požadavků se prakticky rozpadl. „Tento stát se zhroutil jak domek z karet,“ zaznělo doslova. V tu chvíli přijel prezident Hácha do Berlína, aby „svěřil tento rozpadlý stát do rukou vůdce“.
Pak je možné vidět další záběry, tentokrát na rozdíl od amatérských filmů dokonale zinscenované německými propagandisty. A obdobně byl ztvárněn i příjezd Adolfa Hitlera na Hrad následujícího dne. 19. března se pak na Václavském náměstí konala impozantní německá vojenská přehlídka.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav