Před finančním úřadem v těchto dnech těžko zaparkujete. Výjimkou není ani Valašské Meziříčí. Tady v pondělí rozdával letáky a organizoval podpisovou akci i místopředseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk. „Celkově za dva dny bude pokryto asi 105 úřadů z celkového počtu. Zaměřili jsme se na větší a střední finanční úřady. Ve Zlínském kraji je ale účast našich lidí stoprocentní, protože tady máme spoustu příznivců, takže se petice podepisuje třeba i ve Valašských Kloboukách,“ popsal Pajonk.
I s pokladnami budou podnikat na černo
Těsně před vchodem na místní finanční úřad rozbili Svobodní svůj stánek, kde mohli lidé petici proti zavedení nových registračních pokladen podepisovat. „Vadí mi tyhle státní kontroly a dozor ve všem. Někteří podnikatelé jsou rádi, že vůbec přežijí,“ uvedla paní Jitka, která je na mateřské dovolené a žije prý jen z životního minima, při podepisování archu. Někteří lidé už věděli, o co jde, další se ptali, proč Svobodným pokladny vadí. „Zaznamenali jsme i hlasy, které naopak podporují zavedení pokladen, protože se lidé domnívají, že bude potrestáno podnikání na černo. Těmto lidem se snažíme vysvětlit, že v žádné zemi se takového efektu nedocílilo,“ uvedl Pajonk.
Živnostníci zaplatí minimálně 10 000 korun
Svobodní tvrdí, že registrační pokladny budou znamenat vysoké náklady pro malé živnostníky. Pořizovací cena se totiž může pohybovat od pěti až po 15 tisíc korun a pokud si koupí podnikatel i jednu do zálohy, tak si sáhne hlouběji do kapsy. „Ti, co budou chtít nařízení obejít, tak si stejně nějaké kličky vymyslí a kdo chce poctivě podnikat, tak bude mít jen další náklady navíc,“ upozornil Pajonk. Zatím není jisté, jaký typ pokladny bude nutné používat. „I kdyby se cena pokladny pohybovala na nejnižší předpokládané hodnotě, pokud si pořídí dvě, což budou podnikatelé muset, tak to znamená třeba i ztrátu téměř měsíčního zisku. A to může být pro některé živnostníky velký problém,“ uvedl místopředseda Svobodných.
ČSSD prý pracuje proti podnikatelům
Svobodní nevidí výhodu ani v tom, že by si s účtenkami mohli lidé pohrát v loterii. „Zkušenosti ze Slovenska jsou takové, že zpracování jedné účtenky, která přijde na finanční úřad, aby ji někdo zadal do loterie, stojí tři nebo čtyři koruny. Takže stát má i výdaje s tím, že musí loterii provozovat,“ podotkl Pajonk. „Lidé nakonec zjistí, že výhry jsou tak malé, že jim ani nestojí za to lepit doklady na korespondenční lístek a posílat je,“ dodal. Jde o rychlou petici. Za dva dny chtějí Svobodní sesbírat podpisy a archy pak předat na Úřad vlády. Reakci by měli mít do 30 dnů. „Jde nám o to, aby bylo vidět, že je někdo schopen se za živnostníky postavit. Sociálně demokratická vláda to úplně v zájmu nemá. Kdysi označili živnostníky za parazity, pak řekli, že to nemysleli vážně. Jenže dělají spíš všechno pro to, aby jim živnostníci nevěřili,“ dodal s tím, že o tom svědčí nejen snaha zavést registrační pokladny, ale i plán týkající se snížení daňových paušálů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá