Instalaci spunktovaly ostravské spolky Antikvariát a klub Fiducia, Za krásnou Ostravu a PANT. Údajně za podpory ministerstva kultury a heřmanických vězňů, kteří se podíleli na výrobě lavičky.
Umístění před heřmanickou věznicí symbolicky připomíná, že Václav Havel za zdejšími zdmi strávil v osmdesátých letech za svoji aktivitu, která byla trnem v oku komunistickému režimu, více než rok.
„Na lavičce bude symbolicky na háček zavěšena igelitová taška s věcmi, které Václavu Havlovi do vězení zasílala paní Olga v balíčcích a který bude pravidelně u příležitosti jeho dalších narozenin obnovován: 5 linkovaných sešitů + propisovací tužka + náplně + vitamíny + čaj + zubní pasta + kartáček na zuby + cigarety + kalendářík na aktuální rok + pár teplých ponožek + zrcátko,“ upřesnili autoři nápadu na Facebooku.
Lavička nese jméno postavy z několika Havlových her. Ferdinand Vaněk vstoupil ve známost širší veřejnosti těsně před sametovou revolucí, kdy vyšel ve společenské rubrice sobotní přílohy komunistického deníku Rudé právo inzerát s blahopřáním Ferdinandu Vaňkovi k narozeninám. U inzerátu byla zveřejněna fotka Václava Havla, který byl v té době na černé listině komunistického režimu, takže z toho vznikl pořádný skandál.
Lavička Ferdinanda Vaňka připomíná projekt Lavičky Václava Havla, kterých je po Česku i zahraničí rozeseto již osmnáct. Za použití jména Václava Havla vybírá Knihovna Václava Havla z pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 licenční poplatek ve výši 30 tisíc korun českých bez DPH. Zda se autoři ostravského projektu rozhodli z tohoto důvodu lavičku raději pojmenovat po Havlově alter egu Ferdinandu Vaňkovi, není známo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš