To jsou věci. Po Německu ohledně uprchlíků ze dne na den otočila další země

17.09.2015 17:54 | Zprávy

Poté, co uprchlíci opustili maďarské hranice a vydali se skrz Srbsko do Chorvatska, přivítal je chorvatský ministr vnitra s otevřenou náručí a slovy, že mají volný průchod skrz zemi. Netrvalo dlouho a nebývalé množství příchozích ho donutilo změnit názor. A do toho německý ministr vnitra Thomas de Maziére narychlo seškrtává sociální benefity. Informuje The Guardian.

To jsou věci. Po Německu ohledně uprchlíků ze dne na den otočila další země
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Situace na chorvatsko-sbrských hranicích dosáhla svého limitu ve chvíli, kdy ve městečku Tovarnik probořil dav pěti set uprchlíků policejní zábrany a vyrazil pěšky po kolejích do chorvatského hlavního města Záhřebu. Policii se však podařilo dav zastavit.

Mezitím se chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič vyjádřil, že jeho země již není schopná přijímat další uprchlíky poté, co za poslední dva dny překročilo hranice více než 7 000 lidí. Autobusy vyslané chorvatskými úřady nezvládají zpracovat takové množství lidí. Dále řekl, že každý, kdo nepřišel do Chorvatska žádat o azyl, je ilegálním imigrantem.

K tomu vyvstal další problém. Na srbsko-chorvatských hranicích jsou stále přebytky již dávno ukončených válek, které se doposud nikdo nepokusil odstranit. Právě nedaleko města Tovarnik je jedno z několika minových polí. Podle Megan Burkeové, ředitelky Mezinárodní kampaně za zákaz min, již byli uprchlíci varováni. Mezitím chorvatské Centrum pro práci s minami poslalo pyrotechniky, aby zbylé nevybuchlé miny zneškodnili.

Celý text zde

Velké vedro, nedostatek autobusů a obecná frustrace však stěžují práci na hranicích. Mezi policisty a nekoordinovanými davy uprchlíků docházelo běžně k potyčkám, kvůli podmínkám na místě jich i několik zkolabovalo. Situace se však podle posledních informací již uklidnila.

V průběhu dne se Slovinsko zatím stalo poslední zemí, která opět zavedla hraniční kontroly. Slovinci informovali Evropskou komisi, že jejich hranice s Maďarskem bude zavřená po dobu deseti dnů. Evropská komise reagovala, že nejde o prohřešek proti schengenskému prostoru, jelikož došlo k „vážnému ohrožení veřejného pořádku či vnitřní bezpečnosti“. Slovinci dále ubezpečili, že jde pouze o dočasné opatření.

V Německu mezitím unikla do médií kopie nového zákona, na kterém narychlo pracuje ministr vnitra Thomas de Maziére. Návrh zákona je datován z pondělí a píše se v něm, že zamítá přiznat uprchlíkům, kteří podle dublinského nařízení spadají pod jurisdikci jiných zemí, standardní sociální benefity, jež jsou jinak žadatelům o azyl přisouzeny. Podle agentury AFP dostanou jen jízdné a základní potraviny.

V zákonu dále stojí, že ti, kteří nemají doklady a odmítnou spolupracovat, nebudou mít právo na práci a přijdou o veškeré sociální benefity. Zároveň uprchlíci ze zemí, jež je možné považovat za „bezpečné“, nebudou moci pracovat a nebudou mít ani přístup ke vzdělání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …