To se asi podřekl: Vyjádření politika EU k uprchlíkům naštvalo mnoho lidí. Vy můžete číst více

30.09.2015 12:34 | Zprávy

Evropský komisař zodpovědný za řešení migrační krize Dimitris Avramopoulos odmítá, že by Evropská komise svým jednáním ještě navyšovala stávající chaos. Ostatní evropské politiky naopak vyzývá, aby se k problému postavili jako on a jeho kolegové a neohlíželi se na politické zisky.

To se asi podřekl: Vyjádření politika EU k uprchlíkům naštvalo mnoho lidí. Vy můžete číst více
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

„Evropští političtí vůdci by měli přestat posuzovat přijímání uprchlíků prizmatem toho, jestli takové rozhodnutí nějak ovlivní jejich budoucí politickou kariéru. Měli by si naopak vzít příklad ze členů Evropské komise, kteří se o nic takového nestarají. Byli jsme zvolení na pět let, abychom dělali zodpovědně svoji práci. Naší hlavní motivací není být znovu zvoleni. Proto pro nás nějaké politické náklady nic neznamenají. Chtěl bych touto cestou vzkázat evropským politikům, aby přestali myslet na politické následky, a dělali prostě to, co považují za správné,“ prohlásil dvaašedesátiletý Avramopoulos v rozhovoru pro server Politico.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Dvaašedesátiletý bývalý starosta Atén a ministr obrany také vyjádřil svoji spokojenost nad tím, že byly minulý týden schváleny kvóty pro přerozdělení 120 000 uprchlíků. Připustil však, že Evropa čelí mnoha dalším problémům, a není důvod být přehnaně optimistický. „Udělali jsme sice krok dopředu, ale já nejsem naivní romantik a vím, že v nadcházejících letech nás čekají četné komplikace,“ dodal evropský komisař a ohradil se zároveň proti argumentům Tuniska a dalších států, které tvrdí, že přistěhovalecká politika EU láká na kontinent další uprchlíky. Zároveň se ovšem částečně zastal východoevropských zemí, jež byly kritizovány za nechuť přijmout kvóty. „Nemyslím si, že by tyto státy byly sobecké, ale samozřejmě jsem zaznamenal jejich ostré reakce.“

Avramopoulos také hovořil o tom, proč bylo tak obtížné dosáhnout společného konsenzu. „Evropa nejsou Spojené státy, kde funguje federální systém. Čtyři státy z osmadvaceti nesouhlasily, ale nyní jsou povinny návrh Evropské komise realizovat. Rozhodovací proces trval poněkud delší dobu, protože členské státy i celá Evropa byly zpočátku situací zaskočeny. Před dvěma lety by někdo takový příval uprchlíků nečekal,“ přiznal řecký politik a vyjádřil se také k tomu, jestli by ve vlastním domě po vzoru finského premiéra Juha Sipilä ubytoval uprchlíky. „Přijde na to. Byl bych ochoten nabídnout přístřeší nezletilým osobám bez doprovodu. Jsem však přesvědčen, že poskytnout uprchlíkům přijatelné podmínky pro bydlení dokážou velmi dobře evropské a národní orgány k tomu určené,“ konstatoval evropský komisař.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

12:05 Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

Exprezident Miloš Zeman byl hostem Partie moderátorky Terezie Tománkové na CNN Prima News. Nenechal …