Analytik Peter Harris z Coloradské státní univerzity si klade otázku, zda jsou USA v nových podmínkách schopny udržet si postavení jediné supervelmoci.
„Podle Petera Harrise nyní obava z Číny narůstá díky plánovanému čínsko-ruskému srpnovému cvičení v Japonském moři. Washingtonu se zmenšují manévrovací schopnosti na Východě, v Jihočínském moři nebo přímo na Tchajwanu, jak by mohl diplomaticky nebo vojensky ovlivnit události v případě konfliktu.“ Rusku a Číně se podařil tah vůči USA. Společnou akcí v této oblasti snadněji vyšachovali takovou velmoc, jako jsou USA, které je papírově v námořní síle mocnější než Čína a Rusko dohromady,“ píše server.
Američané sice nejsou v konfliktu s Čínou, ale jejich vztahy nepochybně nejsou nejrůžovější a o vztahu USA a Ruska toho bylo v posledních měsících napsáno mnoho. Faktem je, že nejrůžovější nejsou ani vztahy Ruska a Číny, stačí si vzpomenut na jejich územní spory z minulosti, ale v tuto chvíli oběma mocnostem stačí, že se jejich zájmy v určité oblasti shodují. Američané tak stojí před dilematem, zda posílit vojenskou přítomnost v Asii nebo u evropských hranic Ruska. Další možností je, že se Spojené státy smíří s tím, že postavení světového hegemona ztrácejí, a akceptují multipolární svět. Zatím sice Rusko a Čína Spojeným státům ve vojenské síle nestačí, nemusí to trvat věčně. Američané by proto měli zpozornět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp