Moldavsku slíbil Washington osm milionů dolarů a Gruzii pět milionů. Obě země by měly na konci června podepsat asociační dohody s Evropskou unií, kterou měla původně přijmout i Ukrajina. Porošenkův předchůdce Viktor Janukovyč to ale odmítl, což vedlo k ukrajinské krizi a prudkému zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem.
Kvůli příklonu k EU panuje značné napětí i mezi Moskvou na straně jedné a Moldavskem a Gruzií na straně druhé. Zpráva o další americké pomoci těmto zemím přichází po středečním setkání Porošenka s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě. Obama už v úterý sdělil, že USA budou pracovat na posílení vojenských schopností nečlenských zemí NATO v blízkosti Ruska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk