V roce 2011 získalo výuční list téměř 28 tisíc studentů, vloni to bylo o více než čtyři tisíce méně. Některá řemesla jsou téměř před krachem, neboť je nemá kdo studovat. Rodiče podporují své děti, aby studovaly maturitní obory.
Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého chybí například svářeči, kominíci či pokrývači. Osoby, které u nás dostanou azyl, mají, co se týče vzdělání, stejná práva jako Češi. Dlouhý by tak chybějící české řemeslníky nahradil běženci.
„V přijetí uprchlíků do naší školy nevidím žádný problém. Volné kapacity bychom určitě měli. Už v současnosti v našich učebních oborech studují Ukrajinci nebo žáci ze zemí bývalé Jugoslávie. A s jejich integrací žádné potíže nemáme,“ uvedl pro Lidovky.cz Petr Jakubec z varnsdorfské průmyslové školy.
Problémem by mohla být jen čeština, ale i to je snadným řešením. Běženci školního věku, kteří u nás získají azyl, totiž musí absolvovat povinný kurz českého jazyka.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef