Galeotti Kyjev nešetřil: válku považuje za důsledek 20 let neúspěšného budování ukrajinského státu, který je ještě zkorumpovanější než Rusko, a tak není divu, že se Krym nechal tak ochotně anektovat. Ukrajinské bojové akce jsou hrozně špatně vedeny. Chybí strategie, plán i představa, jak válku ukončit. Pokud už Ukrajinci válčí, tak ve velmi omezeném měřítku: pár stovek vojáků a desítka tanků. "Ale to je přesně ten typ války, ve kterém jsou rebelové lepší," tvrdí Galeotti a připomněl, že ukrajinská armáda má okolo 50.000 vojáků, zatímco dokonce Bosna jich měla třikrát více, za války se Srby v 90. letech.
Expert má za zlé prezidentovi Petru Porošenkovi, že o "totální válce" jen řeční: "Kdyby se rétorika měla brát doslova, tedy že jde o existenční boj, měli by armádu zvětšit na 250.000 vojáků, i kdyby to znamenalo všeobecnou mobilizaci. Měli by se pustit do velkých vojenských operací a dát najevo, že chtějí vyhrát."
Porošenko jej zklamal. "Je neslušně bohatý, tedy by se neměl starat o znovuzvolení. Ale chová se jako politik, který chce být znovu zvolen, a tak se ani nedotkne kolegů oligarchů. Ale když to nechce udělat, tak se bude muset dohodnout s Rusy, a to pohřbí kariéru každého ukrajinského politika," odhadl.
Další problém představují ukrajinské tajné služby, které podle Galeottiho jsou tak důkladně infiltrované ruskými agenty, že Rusové dobře znají ukrajinské plány. Přelom by tak nepřinesly ani dodávky západních zbraní, po kterých Ukrajinci volají.
"Ukrajina má tolik zbraní, že neví, co s nimi. Problém je v tom, že neexistuje zázračná zbraň, která by válku vyhrála. Je to válka, která se odehrává ve městech. Vyžaduje, aby někdo šel zabíjet a nechat se zabít. Přístroje pro noční vidění a lepší pušky trochu zlepší šance, ale hlavní i tak zůstane ochota obětovat se, nést ztráty," míní.
Ani Rusové prý nemají ucelenou strategii
Za mylnou Galeotti pokládá i představu, že Rusové mají ucelenou strategii: "Často jen reagují na události, přizpůsobují se tomu, co se děje v terénu. Taky si uvědomují, že uvízli a brzy to neskončí. Možná si myslí, že silnějšími útoky přimějí Kyjev kapitulovat a že po dobytí Mariupolu bude Doněcká lidová republika vypadat skutečněji, protože bude mít nejen letiště, ale i pozemní koridor s Krymem."
Každopádně má Rusko více prostředků než Ukrajina, je schopno dlouho snášet válku i sankce a Putin je s to zacházet s občany tvrději než Porošenko. Otevřenou invazí by ale Rusko více ztratilo a nic nezískalo. Moskvě nejde o okupaci Ukrajiny, ale o donucení Kyjeva ke změně politiky. "Putin čeká na chvíli, kdy bude moci ohlásit: mise splněna a získali jsme to, co jsme chtěli," předpověděl Galeotti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr, čtk